Wilno – to wyjątkowe miasto, od wieków słynące z wielokulturowości, która jest widoczna do dziś. Wieczorny spacer po Wileńskiej Starówce wystarczy, by przekonać się, że na co dzień w mieście używa się wielu języków: państwowy litewski, polski z charakterystycznym dla Kresów Wschodnich „zaciąganiem” i rosyjski.

Niezliczone rzesze turystów z wielu krajów dodają do tej mieszanki kolejne, bardziej lub mniej egzotyczne języki. Połączenie wielokulturowej gwary z bogatą historią miasta, interesującą architekturą, zielenią drzew oraz krętymi ulicami i ślepymi zaułkami tworzą niepowtarzalny, wręcz magiczny klimat.

Katedra Wileńska

Skwer „Odminių” przy placu katedralnym w Wilnie ©vilnius-tourism.lt

Wilno to również miasto, w którym każdy odkryje coś dla siebie. Miłośnicy oraz badacze historii w bibliotekach oraz muzeach znajdą wartościowe zasoby informacji. Architektura gotycka, renesansowa, klasycystyczna, a przede wszystkim – barokowa – zachwyci każdego turystę, który podczas samotnej wędrówki będzie mógł nawet zbłądzić, a parki skrywające wśród zieleni drzew Wilię i Wilenkę schronią przed upalnym słońcem.

Ogromny wybór wystaw, koncertów i imprez ulicznych nie pozwoli zostać w domu. O Wilnie nie da też zapomnieć świetna kuchnia regionalna, bogaty wybór piw oraz ciekawe i kolorowe nocne życie.

Wilno stało się stolicą Litwy w 1323 roku za sprawą księcia Giedymina, później również było główną siedzibą książąt Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przez wieki miasto pełniło rolę jednego z najważniejszych ośrodków Europy Środkowo-Wschodniej pod względem politycznym, ekonomicznym czy też kulturalnym. Swoją rolę pełni również do dzisiaj jako największe miasto krajów bałtyckich.

Jest to miasto Mickiewicza i jego celi Konrada, miasto Słowackiego, Kraszewskiego, Konwickiego i Miłosza. Tu niejednokrotnie przebywał Piłsudski, który nawet po śmierci pozostawił swoje serce. W Wilnie znalazł miejsce spoczynku św. Kazimierz, patron Wilna, ukochana Zygmunta Augusta Barbara Radziwiłłówna i wielu, wielu innych.

To też miasto kościołów – gotyckich zabytków znanych na całym świecie – kościoła św. Anny czy kościoła Bernardynów; barokowych świątyń, w tym kościoła pw. Św. Kazimierza, pw. Ducha św., pw. św. Piotra i Pawła, zwanego też „białym kościołem”; oraz miastem klasycystycznej Katedry. Wilno jest również stolicą Miłosierdzia Bożego oraz Matki Ostrobramskiej.

Wilno to także miasto wydarzeń kulturalnych. Tu odbywają się słynne na całym świecie koncerty z cyklu Letnich Festiwali św. Krzysztofa, tu w maju obchodzimy Święto Muzyki Ulicznej. Na ulicach Starego Miasta już od wieków, mimo zwykle mroźnej i nieprzyjemnej pogody odbywają się słynne wileńskie Kaziuki. Nie brakuje też ciekawych wystaw, sztuk dramatycznych, koncertów największych i najsłynniejszych zespołów świata. Fenomenem jest także Zarzecze, odradzająca się zapomniana część Wilna, słynąca z licznych imprez kulturalnych.

Stolica Litwy słynie również z ogromnej ilości zieleni. Wśród drzew nieco ukryta jest wieża Gedymina oraz Trzy Krzyże, a na spacery zaprasza park Zakret. W Wilnie jest także park regionalny z przepięknymi widokami, a nieco za miastem można zwiedzić Park Europy i geograficzne centrum tego kontynentu.

A wieczorem, po dniu pełnym wrażeń, na chwilę odpoczynku zaproszą wileńskie kawiarnie i bary, oferujące dania kuchni litewskiej. Warto spróbować tu słynnego chłodnika litewskiego i cepelinów oraz wypić wyśmienite litewskie piwo, do którego zwykle się podaje smażony ciemny chleb z topionym serem.

Tych najbardziej wytrwałych Wilno na pewno skusi bogatą ofertą nocnego życia.

Serdecznie zapraszamy!