Jak dojechać do Wilna

Droga do Wilna

Spis treści

Autobusem

Pojawia się coraz więcej połączeń między polskimi miastami a Wilnem, większość z nich ma bogatą ofertę oraz zniżki, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić wszystkie możliwości.

Podstawowe firmy, zajmujące się również sprzedażą biletów on-line:

Ecolines.lt – połączenia z Augustowa, Białegostoku, Częstochowy, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Katowic, Koszalina, Krakowa, Łodzi, Malborku, Olsztyna, Ostrowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Słupska, Suwałk, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Cena – od 28 zł (jest to najczęściej cena z Warszawy, z pozostałych miast dojazd jest zwykle o wiele droższy).

Luxexpress.eu – połączenie z Warszawy, cena od 12 zł (5 pierwszych biletów).

Toks.lt – oferuje połączenia z Warszawy, Białegostoku oraz Suwałk. Istnieje również możliwość podróżowania tzw. “autobusem kolejowym”. Więcej informacji o nim można znaleźć na stronie rozklad-pkp.pl. Jest to jednak najdroższy autobus.

Podróż do Wilna z Warszawy trwa około 9 godzin. Wszystkie autobusy zatrzymują się na Wileńskim Dworcu Autobusowym.


Pociągiem

Z Warszawy do Wilna również można dotrzeć pociągiem, jednak wymaga to kilku przesiadek. Pociąg odjeżdża codziennie, o godz. 7:28 z Warszawy Centralnej.

Na granicy między Polską a Litwą, w miejscowości Szesztoki (lit. Šeštokai) następuje zmiana pociągów. Są to pociągi skomunikowane, więc nawet w wypadku spóźnienia jednego z nich nie będzie problemu z dojazdem do Kowna (lit. Kaunas), gdzie znów trzeba się będzie przesiąść na pociąg jadący do Wilna.

Więcej informacji o pociągu na stronie rozklad-pkp.pl. Podróż do Wilna z Warszawy trwa około 9 h 30 min. Wszystkie pociągi zatrzymują się na Wileńskim Dworcu Kolejowym.


Samolotem

Niestety, na razie nie ma jeszcze tanich połączeń lotniczych między Wilnem a miastami Polski. Jest to jednak najszybszy sposób podróży do Wilna i z powrotem. Do Wilna można dolecieć bezpośrednio z Warszawy.

18 września 2017 roku tanie loty Warszawa <–> Wilno rozpoczyna WizzAir.

Lot do Wilna z Warszawy trwa około 1 h 30 min. Lotnisko ma świetne połączenie ze śródmieściem – można tam dojechać taksówką, autobusem miejskim oraz szybką koleją.

Warto wiedzieć: Taksówka


Samochodem

Stan dróg na Litwie jest dobry, dlatego podróż powinna być szybka i przyjemna. Litwa, jak i Polska, jest w Strefie Szengen, dlatego granicę można przekraczać w jakimkolwiek miejscu, najczęściej są jedna wybierane drogi przy dawnych punktach granicznych w Ogrodnikach, Budzisku i Berżnikach.

Odległość z większych miast Polskich do Wilna
Warszawa-Wilno: 456 km
Gdańsk-Wilno: 576 km
Kraków-Wilno: 749 km
Poznań-Wilno: 757 km
Białystok-Wilno: 273 km

Podstawowe przepisy drogowe oraz obowiązujące limity prędkości: Ruch na Litwie jest ruchem prawostronnym. Letnie opony obowiązują od 1 kwietnia do 10 listopada, w pozostałym okresie – opony zimowe. Opony z kolcami mogą być używane od 10 listopada do 10 kwietnia. Wszystkich kierowców obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania, niezależnie od pory dnia i roku.

Maksymalna dozwolona prędkość dla samochodów osobowych: od 1 kwietnia do 31 października – 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu; od 1 listopada do 31 marca: 110 km/h na autostradach, 90 km/h na drogach szybkiego ruchu; przez cały rok: 90 km/h na drogach z nawierzchnią asfaltową lub betonową; 70 km/h na pozostałych


POZNAJWILNO.PL dokłada wszelkich starań, aby informacje publikowane na stronie były rzetelne, wyczerpujące i aktualne.
Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez nas treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Powiązane Kategorie:

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz