Wielki książę litewski Witold

Witold Wielki - Bitwa pod Grunwaldem

Spis treści

Wielki książę litewski Witold (lit. Vytautas) urodził się w Starych Trokach prawdopodobnie w 1350 roku (dokładna data urodzin nie jest znana). Jeden z najważniejszych bohaterów narodowych i najwybitniejszy władca w historii Litwy zrobił dla kraju o wiele więcej, niż inni książęta litewscy. Za czasów Witolda państwo osiągnęło największy w swej historii zasięg terytorialny (990 tys. km2) – od Morza Bałtyckiego aż po Morze Czarne. Wówczas w Wielkim Księstwie Litewskim mieszkało około 2 mln ludności. Litwa rozciągająca się
od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego na zawsze pozostała ideałem niezależności państwa.

Za jego panowania Litwa stała się krajem, którego rozwój został skierowany na cywilizacje zachodnioeuropejskie.

Jako syn Księcia Kiejstuta i Księżnej Biruty oraz brat stryjeczny Władysława Jagiełły, Witold wychowywał się świadom spraw politycznych Litwy. Podobny do ojca z charakteru, umiejętności i poglądów po śmierci ojca wznowił walkę z Jagiełłą.

Panował w Wielkim Księstwie Litewskim w latach 1392-1430. Witold był zwolennikiem suwerenności Litwy.
”Bronił niepodległości Litwy przed Krzyżakami i rozwijał ekspansję litewską na Ruś, bo z Rusi państwo i bojarzy czerpali ogromne dochody. Szczodrą ręką rozdawał bojarom dobra ziemskie… Lecz w życiu jego były i ciemne strony: dwukrotnie przechodził na stronę Krzyżaków (…)” – pisze Jerzy Ochmański w “Historii Litwy”.

Pieczęć Wielkiego Księcia Litewskiego - Witolda Wielkiego
Pieczęć Witolda Wielkiego

Całe życie Witold balansował pomiędzy Wschodem a Zachodem. Prowadził własną politykę w stosunku do Krzyżaków i Moskwy, pragnął ujarzmić Moskwę i Tatarszczyznę. Miał własne poglądy na ekspansję Litwy, kilkakrotnie sprzymierzał się z Krzyżakami przeciwko Jagielle.

Ambicje Witolda i Jagiełły doprowadziły do wieloletniej rywalizacji, co osłabiło siły litewskie. Pierwsza litewska wojna domowa w latach 1381-1384 między kuzynami kończyła się przymierzem. Druga wojna domowa w latach 1389-1392 zakończyła się podpisaniem umowy w Ostrowie. Witold został Wielkim Księciem Litewskim (1392-1430). Jego niezależność została zalegalizowana w 1401 roku w unii wileńsko-radomskiej.

“Witold ochrzcił się trzy razy – na początku na krótko zbratał się z Krzyżakami i przyjął imię Wiganda, potem przeszedł na prawosławie, w końcu znów stał się katolikiem o imieniu Aleksander… Litwini odnoszą się do Witolda podobnie jak Francuzi do Napoleona. Ich państwo znalazło się dzięki niemu u szczytu potęgi, rozpościerało się do Morza Czarnego” – czytamy w książce Tomasa Venclowy “Opisać Wilno”.

Książę założył biskupstwo w Miednikach, fundował kościoły parafialne, otwierał klasztory. Rozumiał, że kościół jest jednym z filarów państwa, dlatego w polityce swej kierował się zasadą tolerancji religijnej.

Portret Witolda Wielkiego z klasztoru augustianów w Brześciu
Witold Wielki, portret XVIII w.

Witold w końcu XIV wieku sprowadził na Litwę Karaimów i osadził ich wzdłuż granic Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz w Trokach w pobliżu zamku, gdzie stanowili oni jego strażę.

W 1401 roku po podpisaniu unii wileńsko-radomskiej uzyskał tytuł dożywotniego Wielkiego Księcia Litewskiego, podlegającego królowi Polski. Pozwoliło to zachować odrębność państwa litewskiego w ramach unii. Angażował się w sprawy tatarskie – w roku 1397 sprowadził do Trok kilka tysięcy przedstawicieli tej narodowości jako jeńców. Osadził ich na wsi nadając im ziemię, zapewniając swobodę wyznania, w zamian za co wiernie mu służyli. Później Tatarzy przyjeżdżali dobrowolnie. Szczególnie silna i zwinna była konnica tatarska.

Witold Wielki uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku jako dowódca wojsk litewskich. W 1429 roku rozpoczął nieudane starania o koronę litewską.

W książce Mindaugasa Sapoki “Wielkie Księstwo Litewskie: próba nowego spojrzenia na punkty styczne polskiej i litewskiej pamięci historycznej“ czytamy:

“Po tej bitwie, jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, Zakon nie odzyskał znaczenia i
przestał stanowić zagrożenie dla Litwy. Czescy husyci zaproponowali Witoldowi zostanie królem, ale papież Marcin V ogłosił władcę Litwy wikariuszem apostolskim na ruskich ziemiach prawosławnych. W 1429 roku Witold przewodniczył zjazdowi monarchów Europy Środkowej i Wschodniej w Łucku, na którym władca Świętego Imperium Rzymskiego Zygmunt Luksemburski zaoferował Witoldowi koronację na króla Litwy. Jednakże śmierć Witolda w 1430 roku i opór Polaków zniweczyły ten plan”.

Część obywateli Litwy domaga się uznania księcia Witolda Wielkiego za króla Litwy. Naukowcy Instytutu Historii Litwy twierdzą, że Witold nie został królem, ponieważ nie spełniło się określonych procedur prawnych, nie odbyły się uroczystości kościelne i nie otrzymał błogosławieństwa kościoła. Zdaniem historyków litewskich, w 1430 roku Zygmunt Luksemburczyk nie miał jeszcze potwierdzonego tytułu cesarza, co oznacza, że nie miał prawa nadać korony królewskiej Witoldowi (potwierdzenie otrzymał dopiero w 1433 roku). Naukowcy zaprzeczają również, jakoby Polacy mieli zrabować koronę i dokumenty prawne.

Koronę wraz z dyplomem nominacyjnym i innymi prezentami przeznaczonymi dla Witolda z Frankfurktu nad Menem skierowano do Norymbergii po otrzymaniu informacji, że Polacy nie pozwolą na przewiezienie korony do Litwy.

Witold zmarł w Trokach 27 października 1430 roku na rękach Jagiełły. Zwłoki księcia przewieziono z Trok do Wilna i pogrzebano w katedrze wileńskiej.

„Dla Litwinów książe Witold stał się takim symbolem państwowości i narodowej dumy jak Juliusz Cezar bądz Oktawian August dla Rzymian, Piotr Wielki dla Rosjan czy Napoleon Bonaparte dla Francuzów. To jedyny spośród litewskich władców noszący przydomek ”wielki”(Tomas Venclowa „Litwa, ojczyzna moja’).

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min / 0.65€
    60min / 0.9€
    Zniżki
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Poznaj Wilno – Twoje kompleksowe źródło informacji o stolicy Litwy. Odkryj najpiękniejsze atrakcje, zabytki i ukryte perełki Wilna. Sprawdź praktyczne porady dla turystów, poznaj historię miasta oraz lokalne wydarzenia.
Zainspiruj się i zaplanuj niezapomnianą podróż do serca Litwy!

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz