Dom M. K. Čiurlionisa w Wilnie

Spis treści

Mikałojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) jest jednym z najwybitniejszych artystów litewskich, którego twórczość miała trwały wpływ na kulturę Litwy oraz Europy. Jako kompozytor i malarz, Čiurlionis łączył te dwie dziedziny sztuki w sposób unikalny, tworząc dzieła pełne symbolizmu, mistycyzmu i odniesień do natury. W ciągu swojej krótkiej zaledwie dziesięcioletniej kariery artystycznej, stworzył około 400 utworów muzycznych i 300 obrazów, a także pisał poezję i eksperymentował z fotografią pod koniec swojego życia.

Jesienią 1907 roku, kiedy młoda literatka, Sofija, zaprosiła M.K. Čiurlionisa do Wilna na otwarcie Pierwszej Litewskiej Wystawy Sztuki, Wilno było niewielkim punktem na mapie Imperium Rosyjskiego. Na wystawę organizowaną w Pałacu Vileišisów młody artysta zaprezentował trzydzieście trzy swoje obrazy.

Čiurlionis przybył do stolicy Litwy jesienią 1907 roku jako młody, obiecujący artysta, który szybko zakochał się w tym mieście. Znalazł tu swoje miejsce, nawiązał liczne znajomości z przedstawicielami świata kultury, a jego życie artystyczne nabrało tempa.

Jego pierwszą pracą w Wilnie było kierowanie chórem „Vilniaus Kanklės”, gdzie zastąpił Juozasa Tallat-Kelpšę, wyjeżdżającego na studia do Konserwatorium w Petersburgu. Był to chór mieszany, jednoczący wileńską inteligencję, którego członkowie spotykali się po pracy. Čiurlionis prowadził próby cztery razy w tygodniu, uczył teorii muzyki i przygotowywał specjalne ćwiczenia dla chóru.

Za 300 rubli kupił pianino, co umożliwiło mu komponowanie utworów dla chóru. W Wilnie otaczał się wieloma intelektualistami, m.in. Jonasem Vileišisem, który należał do niemal wszystkich towarzystw kulturalnych, a także Petrasem Vileišisem, Morawskim, Gumbytaitė i Juozasem Tumasem-Vaižgantem. Choć obracał się wśród wileńskiej elity, polityka pozostawała mu obca – jego pasją była sztuka i muzyka.

Pobyt w Wilnie stał się dla Čiurlionisa okresem intensywnej pracy i twórczych poszukiwań, które w późniejszych latach zaowocowały unikalnym stylem łączącym muzykę i malarstwo w wizję kosmicznej harmonii.

Kiedy Čiurlionis mieszkał przy ulicy Sawicza (lit. Savičiaus, wówczas Andrejewska), jego pokój miał okno wychodzące na wschód, co sprawiało, że zimą, gdy dni były krótkie, a światło ledwie przebijało się przez ciemność, malarz nie mógł tworzyć w tradycyjny sposób. Jednak to, czego nie mógł uchwycić pędzlem w tych zimowych miesiącach, nadrabiał w swojej muzyce i w swoich myślach. Wilno stało się dla niego nie tylko domem, ale i źródłem artystycznego natchnienia, przestrzenią, w której jego twórczość rodziła się w świetle, w przestrzeni, w samym sercu kosmicznego tańca światła i ciemności.

Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė pomagała mu w doprecyzowaniu języka litewskiego, ponieważ w rodzinie w Druskiennikach rozmawiano po polsku. Niedługo potem lekcje języka litewskiego zamieniły się na spacery po wzgórzach Antokolskich, a między nimi narodziły się uczucia. Sofija zaszczepiła w nim silne poczucie dumy narodowej. To właśnie w tym okresie namalował swoje najbardziej dojrzałe „Sonaty” i zaangażował się w działalność społeczną.

Nie było jej łatwo z geniuszem, który ukończył niejedno konserwatorium. Čiurlionis pragnął być usłyszany i zrozumiany. Spędzał czas, miotając się pomiędzy Druskiennikami, Wilnem a Petersburgiem. Z Druskiennik 24 czerwca 1908 roku pisał listy do żony Sofii:

„Gdzie jesteś, Zosiu? Czy to czasem nie jest sen? Czy może być bardziej cudowny sen niż jasny dzień w Trakach, w Wingisie, w Belmoncie, czy poranek nad Niemnem? Zosiu! Czy pamiętasz to wszystko, moja jedyna Zosiu? Ile słońca było w nas i nad nami, teraz widzę tylko ten smutny, szary dzień. Wszystko to wydaje mi się tak odległe, tak stare, że naprawdę nie jestem pewien, czy to wszystko było rzeczywistością. Pamiętasz górkę w Antokolu (nasz pierwszy spacer) i widok z niej, nasz pierwszy domek? Pamiętasz ten ukochany deszcz, który wtedy nas prawie nie obchodził, a teraz, kiedy go wspominam, jest taki miły. Ale może nie chcesz tego dziś pamiętać, a ja Ci przeszkadzam. Nie gniewaj się, widzisz, jestem teraz bardzo wrażliwy i sentymentalny. Powiedz lepiej, co teraz robisz?”

Dom M.K.Čiurlionisa w Wilnie

Od 1995 roku w domu, w którym artysta wynajmował 17-metrowy pokój, funkcjonuje muzeum jego twórczości. W pokoju można zobaczyć fotografie jego rodziny, przyjaciół, zabytkowy fortepian marki C.Bechstein z epoki, w której artysta komponował. Ekspozycję wzbogaca audio przewodnik, który w kilku językach opowiada o studiach malarskich i muzycznych artysty, początkach jego drogi twórczej, wspomnieniach jego współczesnych oraz miłości i relacji z Sofią.

W innych pomieszczeniach są reprezentowane reprodukcje jego dzieł, a także organizowane koncerty i wydarzenia kulturalne.

Adres: Savičiaus g. 11, Wilno

http://mkcnamai.lt

Centrum Sztuki Zmysłów

Obejrzeć tu można dwa wirtualne krótkometrażowe filmy animowane w wirtualnej rzeczywistości.

„Ścieżkami Aniołów” (lit. Angelu takais”) zaprasza w artystyczną podróż ścieżkami jego twórczości. Twórcy filmu subtelnie odtworzyli w wirtualnej rzeczywistości aż 60 obrazów. W tle rozbrzmiewa symfoniczny poemat “Las”, a następnie “Morze”; pojawiają się detale z najsłynniejszych obrazów, takich jak “Spokój”, “Powitanie słońca”, “Wieczność” i innych. Projekt jest symulacją Kristiny Buožytė i Vitalijusa Žukasa.

Drugi film oparty na cyklu fantastycznym „Stworzenie świata” (lit.Pasaulio sutvėrimas), który należy do najważniejszych osiągnięć malarskich artysty. Idea stworzenia świata nieustannie przewijała się w jego twórczości. W jednym z listów artysta pisał:

„Mam zamiar malować go przez całe życie. Oczywiście, w przyszłości pojawią się nowe pomysły. To stworzenie świata, tylko […]”

To niezwykłe dzieło ukazuje jego wizję wszechświata, gdzie malarstwo i muzyka splatają się w mistyczną opowieść o początkach istnienia. Widz ma możliwość obejrzeć również cykle „Miasto”, „Potop”, „Fantazje”, „Sonatę węża”, tryptyk „Baśń”, a także „Baśń o królach” oraz zanurzyć się w muzyce M. K. Čiurlionisa w interpretacji kompozytorów Rokasa Zubovasa i Phila Vona.

Adres: Vienuolio g. 4, Wilno

angelutakais.lt

Ulicę, szkołę muzyczną dla uzdolnionych muzycznie dzieci oraz lotnisko Wileńskie nazwano jego imieniem. Spoczywa Na Rossie.

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min / 0.65€
    60min / 0.9€
    Zniżki
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Poznaj Wilno – Twoje kompleksowe źródło informacji o stolicy Litwy. Odkryj najpiękniejsze atrakcje, zabytki i ukryte perełki Wilna. Sprawdź praktyczne porady dla turystów, poznaj historię miasta oraz lokalne wydarzenia.
Zainspiruj się i zaplanuj niezapomnianą podróż do serca Litwy!

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz