Chrzest Litwy

litwa jagiello

Spis treści

Wielkie Księstwo Litewskie było ostatnim krajem w Europie, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo. Chrzest Litwy w 1387 roku stanowił przełomowy moment w dziejach narodu litewskiego, otwierając nowy rozdział w jego rozwoju politycznym i kulturowym.

Początki katolicyzmu w Wielkim Księstwie Litewskim sięgają czasów Mendoga, który w 1251 roku przyjął chrzest wraz z żoną i dwoma synami. Był to jednak ruch polityczny, mający na celu uzyskanie korony królewskiej. Po dziesięciu latach Mendog odrzucił chrześcijaństwo i powrócił do pogańskich wierzeń, co dowodzi, że jego chrzest nie wynikał z głębokiej wiary, lecz był narzędziem do realizacji celów politycznych.

Przyczyny chrztu

Główną przyczyną chrztu Wielkiego Księstwa Litewskiego było zagrożenie krzyżackie oraz sytuacja polityczna w ówczesnej Europie. Litwa mogła przyjąć chrzest na trzy sposoby: za pośrednictwem Krzyżaków, poprzez prawosławną Ruś lub dzięki unii z katolicką Polską.

Zakon Krzyżacki, atakując Litwę z dwóch stron, w latach 1342–1382 przeprowadził aż 96 wypraw na jej terytorium pod pretekstem konieczności nawracania chrześcijaństwa. W rzeczywistości jego celem było połączenie ziem zakonnych w Inflantach i Prusach oraz rozszerzenie swojego terytorium kosztem Litwy. Przyjęcie chrztu z rąk Krzyżaków groziłoby Litwie utratą pełnej lub częściowej suwerenności.

polska mapa XIV-XV w.
Mapa Polski za panowania Władysława II Jagiełły

Wielkie Księstwo Litewskie było jednym z największych państw Europy, obejmującym rozległe terytoria, w tym liczne ziemie ruskie zamieszkane przez ludność wyznającą prawosławie. Wschodząca potęga Wielkiego Księstwa Moskiewskiego dążyła do odzyskania tych ziem, co stanowiło zagrożenie dla litewskiej dominacji. Sam Jagiełło miał ruskie korzenie po matce, Juliannie, co dodatkowo podkreślało silne wpływy Rusi w jego otoczeniu. Istniało ryzyko, że wyższy poziom kultury ruskiej mógłby doprowadzić do dominacji nad Litwinami. Jednak przyjęcie chrztu w obrządku prawosławnym nie uchroniłoby Litwy przed dalszymi najazdami Krzyżaków i nie rozwiązałoby problemu zagrożenia z Zachodu.

Mimo że państwo polskie było szarpane wewnętrznymi sprzecznościami, imponowało Litwę swoją pozycją i kulturą. Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim od Polski pozbawiłoby Krzyżaków argumentów do napadów. Korona króla i dogodne warunki, jakie proponowała Polska, dawały możliwość połączyć siły obu państw w walce z Zakonem.

Choć Polska zmagała się z wewnętrznymi konfliktami, jej pozycja i rozwinięta kultura budziły podziw na Litwie. Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim z rąk Polski oznaczało pozbawienie Krzyżaków pretekstu do dalszych najazdów. Dodatkowo unia z Polską otwierała drogę do sojuszu politycznego i militarnego, który wzmacniałby oba państwa w walce z Zakonem. Korona królewska i korzystne warunki unii stwarzały dla Litwy możliwość umocnienia swojej pozycji w Europie.

Chrzest, ślub i koronacja Jagiełły na króla Polski

W 1385 roku została podpisana umowa z Polską w Krewe, dzięki której powstał sojusz obronny przeciwko Krzyżakom.

Jagiełło król

Wyciąg z warunków umowy w Krewie z 14 sierpnia 1385 roku:

“My Jagiełło z łaski Bożej Wielki Książe Litwy i Rusi pan i dziedzic przyrodzony podajemy do wiadomości wszystkim, […] jako dostojny książę Jagiełło, Wielki Książe Litewski [„.] wyprawił uroczyste poselstwo do panów ziemian Polski, a potem też do jego królewskiej wysokości. […] Jako liczni cesarze, królowie i książęta rozmaici pragnęli z tym Wielkim Księciem Litewskim, życzyli sobie i radzi byli wejść w związki wieczyste powinowactwa, a co Bóg wszechmocny zachował dla osoby tejże najjaśniejszej królowej.
Toteż, najjaśniejsza pani, niechaj Wysokość Wasza przyjmie do tak wielce zbawiennego związku tegoż pana Jagiełłę, Wielkiego Księcia, na syna, a najjaśniejszą księżnę Jadwigę, córkę waszą najdroższą. Królową Polski, niechaj poślubi na prawą swą małżonkę.
sądzimy, że z tego wyniknęłaby chwała Boża, dusz zbawienie, ludziom zaszczyt i wzmożenie państwa. Skoro zaś to, co przyrzeczono dojdzie do przewidzianego końca, natenczas pan Jagiełło, Wielki Książe z wszystkimi braćmi swymi jeszcze nie ochrzczonymi, krewniakami, szlachcicami, ziemianami z wyższymi i najniższymi w swoich krajach zamieszkałymi, wiarę świętego, rzymskiego Kościoła przyjąć zamierza, pragnie i życzy sobie. […]
Dla sprawy tej utwierdzenia, dla pewności i ubezpieczenia tenże Jagiełło Wielki Książe przyrzeka wszystkie skarby swe złożyć i wydać na odzyskanie strat państw obojga, tak Polski, jak i Litwy. A tylko, jeżeli taż pani Węgier córkę swą Jadwigę, królowę polską przyrzeczoną, odda mu w małżeństwo”.

Małżeństwo wielkiego księcia litewskiego Jagiełły z królową Polski Jadwigą w 1386 roku było kluczowym krokiem w procesie chrystianizacji Litwy.

W styczniu 1385 roku na Wawel przybyło poselstwo litewskie z propozycją Jagiełły, który w zamian za rękę Jadwigi wyraził gotowość przyjęcia chrzest i włączenia Litwy do Królestwa Polskiego. 14 lutego 1386 roku książę litewski, wraz ze swoim najbliższym otoczeniem, przyjął uroczyście chrzest, otrzymując imię chrzestne-Władysław.

W swej kronice Jan Długosz napisał:
„We czwartek dnia czternastego lutego, w uroczystość św. Walentego, naprzód Jagiełło wielki książę litewski, a potem bracia jego książęta litewscy, wyuczeni już należycie zasad i prawideł wiary katolickiej, porzuciwszy błędy pogańskie, uczynili wyznanie prawej wiary i w kościele krakowskim przyjęli chrzest z rąk Bodzanty arcybiskupa gnieźnieńskiego i towarzyszącego obrzędowi Jana biskupa krakowskiego, z wielką wszystkich radością. Miast dawnych imion pogańskich dano im wtedy nowe: Jagiełłę wielkiego księcia nazwano na wzór dawnych królów Władysławem, Wigunta Alexandrem, Korygiełłę Kazimierzem, Świdrygiełłę Bolesławem”.

Władysław Jagiełło (ok. 1351–1434), pełniąc funkcję wielkiego księcia litewskiego, 18 lutego 1386 roku poślubił królową Polski Jadwigę. Następnie, 4 marca 1386 roku, na Wawelu został uroczyście koronowany na króla Polski. Tym samym dał początek nowej dynastii królewskiej – dynastii Jagiellonów, która panowała w latach 1386–1526.

Chrystianizacja Litwy

litwa jagiello
Chrzest Litwy. Autor: Jan Matejko (1889 r.)

Lata 1386–1387 to początek chrystianizacji Litwy, której przewodził osobiście Władysław Jagiełło. Władca objeżdżał swoje posiadłości, przekonując bojarów litewskich do przyjęcia nowej wiary. Po oficjalnym chrzcie rozpoczęto intensywną akcję niszczenia pogańskich miejsc kultu-wycinano święte gaje i dęby, gaszono ogień w Dolinie Świętoroga oraz eliminowano święte węże.

W kronice Jana Długosza czytamy:
“Nadto gaje i ogrody uważane za święte kazał powycinać oraz pozabijać węże i żmije, które po domach nawet, jakoby bóstwa, żywiono i czczono”.

Kronika Długosza opowiada o przebiegu zbiorowego chrztu, który następował w wodach rzeki obok dzisiejszej katedry wileńskiej. Podczas chrztu osoby, zarówno mężczyzny, jak i kobiety, były dzielone na oddzielne grupy i obficie polewane wodą. Każdy nowo ochrzczony otrzymywał chrześcijańskie imię jako symbol nowego życia w wierze oraz białą, lnianą szatę, oznaczającą czystość. W obliczu braku litewskich duchownych król Jagiełło sam podjął się przetłumaczenia Modlitwy Pańskiej i Składu Apostolskiego na język litewski. Proces chrystianizacji był trudny i początkowo obejmował głównie elity oraz najbliższe otoczenie władcy.

Aby ułatwić zarządzanie krajem, utworzono hierarchię kościelną. 17 lutego 1387 roku zostało powołane pierwsze biskupstwo wileńskie, a jego pierwszym biskupem został franciszkanin Andrzej Jastrzębiec (Andrzej Wasilko), który położył fundamenty pod organizację litewskiego Kościoła. Pierwsze parafie powstały w Wiłkomierzu, Mejszagole, Niemenczynie, Miednikach i Krewie.

Równocześnie bojarzy litewscy otrzymali od króla przywileje gwarantujące im dziedziczne posiadanie ziem, prawo decydowania o zamążpójściu córek oraz częściowe zwolnienie z obowiązków na rzecz państwa.

W Wilnie, obok już istniejących kościołów św. Mikołaja, św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny, w 1387 roku rozpoczęto budowę fundamentów katedry wileńskiej. W tym samym czasie powstały także kaplica św. Marcina oraz kościół św. Jana, które miały znaczący wpływ na rozwój liturgii i duchowości na terenie Litwy.

Chrztem została objęta tylko Auksztota, ponieważ Żmudź znajdowała się wówczas pod kontrolą Zakonu Krzyżackiego. Chrzest Żmudzi zakończył 1000-letni proces chrystianizacji Europy.

Chrzest Żmudzi w 1413 roku stanowił symboliczne zakończenie ponad tysiącletniego procesu chrystianizacji Europy. Żmudź, będąca ostatnim pogańskim terytorium w Europie, przyjęła chrześcijaństwo, co zamknęło epokę pogaństwa na kontynencie i dopełniło proces integracji Litwy w obrębie chrześcijańskiej Europy.

Warto wiedzieć: Władysław Jagiełło był najdłużej panującym królem na terenie Polski.

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min / 0.65€
    60min / 0.9€
    Zniżki
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Poznaj Wilno – Twoje kompleksowe źródło informacji o stolicy Litwy. Odkryj najpiękniejsze atrakcje, zabytki i ukryte perełki Wilna. Sprawdź praktyczne porady dla turystów, poznaj historię miasta oraz lokalne wydarzenia.
Zainspiruj się i zaplanuj niezapomnianą podróż do serca Litwy!

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz