Pałac Prezydencki

Pał‚ac prezydencki w Wilnie - fasada

Spis treści

Jest oficjalną rezydencją prezydenta Litwy. Za czasów Olgierda na tym miejscu mieściły się rezydencja i ogrody wielkiego litewskiego rodu Gasztołdów. Po przyjęciu chrztu przez Litwę w 1387 r. król Władysław II Jagiełło założył w Wilnie pierwsze biskupstwo wileńskie oraz podarował parcelę pod zabudowę pałacu.

Pierwszy biskup wileński Andrzej Wasillo zbudował pałac, który jego następcy niejednokrotnie rozbudowywali i odnawiali.

Ze źródeł pisanych wiemy, że wokół pałacu w XVI wieku powstał śliczny ogród. J. Massalski był ostatnim biskupem rezydującym w pałacu w latach 1730-1762. Wielokrotne pożary zniszczyły nie tylko sam budynek, lecz również archiwa biskupie.

W 1792 r. Wawrzyniec Gucewicz przebudował pałac biskupi w stylu klasycyzmu.

Po rozbiorach Wilno okazało się pod władzą carską. W pałacu urządzono siedzibę dla gubernatora, gdzie pomieszkiwali Michaił Murawjow (ros. Михаил Николаевич Муравьёв) i Michaił Kutuzow (ros. Михаил Илларионович Голенищев-Кутузов). W 1812 r. gościli tu ruski imperator Aleksander I oraz francuski imperator Napoleon. W swoim czasie mieszkał tu również Józef Piłsudski.

Pałac przeżył wiele przeobrażeń od gotyku do późnego klasycyzmu.

W latach 1824-1832 architekta Wasyl Stasow przerobił pałac w stylu empire nadając mu ostateczny wygląd.

Dwupiętrowy budynek odwrócony jest fasadą do placu Szymona Dowkonta (lit. Simonas Daukantas – autor pierwszej Historii Litwy). Portyk z ośmioma kolumnami doryckimi. Największą wartość posiada pięć sal na pierwszym piętrze. Najważniejsze imprezy odbywają się w sali białej.

Od 1997 r. pałac jest siedzibą głowy państwa.

Wstępnej rezerwacji internetowej na bezpłatne wycieczki do Pałacu prezydenckiego można dokonać wysyłając zamówienie na adres ekskursijos@prezidentas.lt


Dzielnica: Stare Miasto
Adres: Simono Daukanto aikštė 3
Styl: klasycystyczny
Lata budowy: 1824-1934
Architekt: Wasilij Stasow
Strona internetowa: president.lt

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz