Pałac Prezydencki

Pał‚ac prezydencki w Wilnie - fasada

Spis treści

Pałac Prezydencji (lit.Prezidento rūmai) jest oficjalną rezydencją prezydenta Litwy. Za czasów Olgierda w tym miejscu mieściły się rezydencja i ogrody wielkiego litewskiego rodu Gasztołdów. Po przyjęciu chrztu przez Litwę w 1387 r. król Władysław II Jagiełło założył w Wilnie pierwsze biskupstwo wileńskie oraz podarował parcelę pod zabudowę pałacu.

Pierwszy biskup wileński Andrzej Wasillo zbudował pałac, który pełnił rolę rezydencji biskupiej, a jego następcy niejednokrotnie rozbudowywali i odnawiali.

Ze źródeł pisanych wiemy, że wokół pałacu w XVI wieku powstał śliczny ogród. J. Massalski był ostatnim biskupem rezydującym w pałacu w latach 1730-1762. Wielokrotne pożary zniszczyły nie tylko sam budynek, lecz również archiwa biskupie.

W 1792 r. Wawrzyniec Gucewicz przebudował pałac biskupi w stylu klasycyzmu. Ten pałac do naszych czasów nie dotrwał.

Po rozbiorach Wilno okazało się pod władzą carską. W latach 1823-1834 według projektu W. Stasowa zbudowano nowy pałac w stylu empire, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Litwy, a wówczas był rezydencją gubernatora. Przez jakiś czas pomieszkiwali tutaj Michaił Murawjow (ros. Михаил Николаевич Муравьёв) i Michaił Kutuzow (ros. Михаил Илларионович Голенищев-Кутузов). W 1812 r. gościli tu ruski imperator Aleksander I oraz francuski imperator Napoleon. W swoim czasie mieszkał tu również Józef Piłsudski.

Dwupiętrowy budynek odwrócony jest fasadą do placu Szymona Dowkonta (lit. Simonas Daukantas – autor pierwszej Historii Litwy). Portyk z ośmioma kolumnami doryckimi. Największą wartość posiada pięć sal na pierwszym piętrze. Najważniejsze imprezy odbywają się w Białej Sali.

Od 1997 r. pałac jest siedzibą głowy państwa.

Wstępnej rezerwacji internetowej na bezpłatne wycieczki do Pałacu prezydenckiego można dokonać wysyłając zamówienie na adres ekskursijos@prezidentas.lt


Dzielnica: Stare Miasto
Adres: Simono Daukanto aikštė 3
Styl: klasycystyczny
Lata budowy: 1824-1934
Architekt: Wasilij Stasow
Strona internetowa: president.lt

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz