Park Zakret (park Vingis)

Spis treści

park Vingis
©Aistė Kančauskaitė (CC BY 2.0)

Park Zakret (lit. Vingio parkas) jest jednym z największych ogólnodostępnych parków publicznych Wilna. Rezerwat przyrody zajmujący teren o powierzchni 162 ha swoją nazwę wziął od słowa zakręt (lit. vingis), bowiem usytuowany jest na zakręcie Wilii.

Historia Lukiszek

Tereny dzisiejszego parku niegdyś znajdowały się poza murem miasta. Nazywały się Łukiszkami i nic nie miały wspólnego z funkcjami parku miejskiego. Własnością miasta Wilna zostały dopiero od 1441 roku.

Na początku XVI wieku ziemie w borku łukiskim stały się własnością Radziwiłłów (potoczna nazwa w latach 1522-1593 Łukiszki Radziwiłłowskie). Znajdował się tam dwór wojewody wileńskiego Mikołaja Radziwiłła Czarnego (brata Barbary Radziwiłłówny), który w 1550 roku przytulił u siebie przybyłych do Wilna protestantów i w jednej z sal urządził kaplicę. Kalwini działali we dworze w latach 1553-1561, a posiadłość stała się kolebką reformacji na Litwie.

Kolejny władca dóbr w Łukiszkach, marszałek wielki litewski Stanisław Radziwiłł, przeszedł na stronę katolicyzmu. W 1593 roku dwór swój podarował jezuitom (potoczna nazwa Łukiszki Jezuickie), którzy utworzyli tu letnisko.

Łukiszki Jezuicie stały się intelektualnym i kulturowym centrum ówczesnego Wilna. W latach 1593-1774 tam się odbywały tradycyjne ceremonie nadania akademickich stopni naukowych. Od 1646 roku zaistniał ogród traw leczniczych, a nalewki i mikstury były sprzedawane w Jezuickiej Aptece Akademickiej.

Na miejscu drewnianego dworku, według projektu architekta J. K. Glaubitza, w latach 1757-1761 jezuici zbudowali przepiękny trzypiętrowy pałac z mansanrdami (z dochodów apteki ze sprzedaży tytoniu i nalewek). Z biegiem czasu dwór zaczęto nazywać “wileńskim Wersalem” (pałac został wspomniany dziele „Lwa Tołstoja – „Wojna i pokój”)

Park Zakret (lit. Vingio parkas) nad ranem – [youtube_button text=”Obejrzyj” url=”http://youtu.be/xw3zQwN7Jfc” button=”button-medium-orange” autoplay=”1″]

Po kasacji zakonu jezuitów w 1773 roku pałac stał się własnością biskupa Massalskiego, który w jego murach urządził seminarium nauczycielskie szykujące nauczycieli szkół parafialnych oraz bursę na 200 osób.

park Vingis
Park Zakret w dzień. ©Šarūnas Šimkus (Domena Publiczna)

W XVIII wieku we wschodniej części parku urządzono zwierzyniec. Później Zakret został letnią rezydencją Potockiego, Zubowa, generał – gubernatora Wilna Benigsena. Żył tu również car ruski Aleksander I, który kupił letnią rezydencję od wileńskiego generał gubernatora.
Armia napoleońska w 1812 r. urządziła tu szpital wojskowy.
W 1855 r. zaniedbany pałac zburzono.
Po odrodzeniu Uniwersytetu Wileńskiego w 1919 r. w parku pałacowym założony został Ogród Botaniczny, który w połowie XX w. ucierpiał podczas powodzi i wojny.

Zakret (lit. Vingio parkas) znany jest ze swej sceny estradowej mieszczącej się w centrum parku. Tu się odbywają różne imprezy kulturalne oraz Święta Pieśni i Tańca, których tradycja przyszła do Litwy z Europy Zachodniej i ma na celu pielęgnowanie piosenek ludowych.

Zapoczątkowane w 1924 roku Święto Pieśni i Tańca w ciągu 90 lat przemieniło się we wspaniały festiwal odbywający się co 4 lata, w którym biorą udział Litwini z całego świata. Jest to okazja podziwiać pochodzące z różnych regionów kraju barwne litewskie stroje ludowe oraz wspaniała możliwość zaprezentować folklor i dorobek kulturowy. Tu się odbywają koncerty gwiazd litewskiej i światowej sceny muzycznej.

W 1993 roku park był miejscem spotkania papieża Jana Pawła II z Wilnianami.

Drzewo jedności (Vienybės medis)

W 2009 roku przestrzeń parku została wzbogacona o  dziewięciometrową rzeźbę z szarego granitu. Została ustawiona z okazji jubileuszu pierwszej wzmianki o Litwie w 1009 roku (rzeźbiarz Tadas Gutauskas, architekt Rolandas Palekas). W okręgu przypominającym słońce wpisano nazwiska stu największych osobistości Litwy. Chociaż swoim wyglądem przypomina wrzeciono (narzędzie do ręcznego przędzenia), znaczy o wiele więcej. W litewskiej kulturze ludowej wrzeciono jest znakiem miłości i pamięci. Kamienne Drzewo życia niczym symbol połączenia jedności i siły (Drzewo jedności). W taki sposób  Litwa  poprzez kulturę, język i sztukę ludową zachowała swoją tożsamość.

Park miejski jest prawdziwym zakątkiem relaksu, gdzie można zapomnieć o hałasie i zwolnić tempo.

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min/0.65€
    60min/0.9€
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz