Muzeum – Stary Arsenał

Góra, Wieża Giedymina

Spis treści

Historia Starego Arsenału

Nie jest dokładnie wiadomo, kiedy wzniesiono zabudowania Arsenału. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że istniał już w XV w. za czasów panowania księcia WKL Witolda i Kazimierza. Źródła pisane podają, że w roku 1504 r. już istniał na terenie Zamku Górnego za czasów Aleksandra Jagiellończyka. Później przeniesiono go na tereny Zamku Dolnego.

W 1507 r. na życzenie króla Zygmunta Starego, na gotyckich murach obronnych, rozpoczęto budowę nowego renesansowego gmachu, który powiększono za czasów Zygmunta II Augusta. Początkowo był rezydencją żony Zygmunta Augusta – Elżbiety Habsburżanki, a po jej śmierci został największym magazynem broni i amunicji Litwy, dokąd dostarczano broń z odlewni broni znajdującej się nieopodal przy ul. Tilto.

Zbrojownię wielokrotnie przebudowano, remontowano, rozbudowywano. Arsenał był świadkiem wielu wydarzeń, ucierpiał w połowie XVII w. podczas inwazji ruskiej. Do XVIII wieku nazywał się cekhauzem.

W 1790 r. doczekał się inwestycji Kazimierza Nestora Sapiehy. Dopiero w XVIII w. zaczęto nazywać go Starym Arsenałem.

Po 1831 roku gmach dostosowano do potrzeb obrony, był częścią fortecy obronnej.

W latach drugiej wojny światowej budynek został prawie doszczętnie zniszczony.
Stary Arsenał stanowią 3 skrzydła: wschodnie, zachodnie i północne.

Nowy etap w historii budynku rozpoczął się w wyniku przebudowy w 1986 r.  pod kierunkiem architekta Evaldasa Purlisa. Od 1987 r. gości w swoich murach Muzeum Sztuk Stosowanej.
Skrzydło północne i zachodnie w 1997 r. przekazano na potrzeby Litewskiego Muzeum Narodowego.

Litewskie Muzeum Narodowe (skrzydło północne)

Składająca się z koło 800 cennych przedmiotów wystawa stała poświęcona jest prahistorii Litwy od osiedlenia się pierwszych mieszkańców do momentu powstania państwa w XIII w.

Ekspozycja pierwszej sali “Litwa przed Chrystusem” opowiada o różnorodnych znaleziskach archeologicznych z epoki kamienia i epoki metalu, ukazuje pierwsze unikalne narzędzia pracy i przedmioty użytku codziennego mieszkańców Litwy (pierwsze naczynia gliniane, wyroby ze skóry, kamienia, ceramiki, szkła).

Ekspozycja drugiej sali “Litwa przed utworzeniem się państwa litewskiego (do XIII w.) obejmuje materiały z grodzisk i cmentarzysk (ozdoby, broń, naczynia, i in.) oraz ukazuje historię etniczną ziem litewskich, pokazując miejsca oraz sposoby pochówków, wzory grobów mężczyzn i kobiet, różne stroje.

Czas pracy muzeum: sezon letni (maj-wrzesień) od 10:00-17:00 (wt.-niedz.); sezon zimowy (październik-kwiecień) od 10:00 do 17:00 (śr.-niedz.).
Ceny biletów: 4 EUR, dla uczniów, studentów, emerytów – 2 EUR.

Muzeum Sztuki Stosowanej (skrzydło wschodnie)

Są tu wystawiane czasowe ekspozycje związane ze sztuką użytkową.

Muzeum sztuki stosowanej
Budynek wschodni od strony rzeki Willi (lit. Neris)

Najciekawszą ekspozycją muzeum jest unikatowy zbiór dziesięciu gobelinów ze skarbca Katedry Wileńskiej. Dziewięć z nich pochodzi z XVII wieku, dziesiąty – z pierwszej połowy XVIII wieku. Przedstawione są też przedmioty liturgiczne, ikony, eksponaty sztuki sakralnej z metalu, projekty Zamku Dolnego.

Dzielnica: Stare Miasto (lit. Senamiestis)
Adres: Arsenalo g. 3A
Czas pracy muzeum: II, III, V, VI – 10:00- 18:00; IV – 10:00-20:00; VII – 11:00 – 16:00;
Ceny biletów: 6€ – dla uczniów, studentów i emerytów – 3€; dzieki poniżej 7 lat – bezpłatnie
Strona internetowa: lndm.lt/tdm/


Powiązane Kategorie:

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz