Usytuowany niedaleko od centrum Wilna, porośnięty lasami Belmont (lit. Belmontas), jest ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku wilnian i gości miasta.

Park "Belmont w Wilnie"

Park „Belmont w Wilnie” – ©Izabela Kamińska

Historia Belmontu

belmont wilno

Wychodnia „Pūčkoriai” oraz centrum „Belmontas”

16 września 1536 roku król Zygmunt August wydał pozwolenie na zbudowanie młyna wodnego na rzece Wilence. W połowie XIX wieku tereny przeszły w dzierżawę Francuza Karola de Vimo, który w 1832-1842 latach zbudował tu kamienny młyn wodny. Późniejsi jego właściciele udoskonalili go, zbudowali zaporę, kanały odpływowe i dopływowe. Francuski młyn działał do końca XIX wieku. Później należał do innych gospodarzy.

Odtworzenia systemu hydrotechnicznego byłego młyna dokonano na początku XXI wieku.

W ostatnich latach tereny dawnego młyna dosłownie podniesiono z ruin przekształcając go w ośrodek rozrywki i wypoczynku.

Centrum rozrywki i wypoczynku “Belmontas”

Restrauracja na Belmoncie

Restrauracja na Belmoncie

Na powierzchni około 2 hektarów zbudowano 7 mostów, kaskady, fontannę oraz rotundę z okrągłymi oknami na planie koła. Akcentem powstałego centrum odpoczynku i rozrywki stało się koło wodne – jedno z największych w Europie, most dla pieszych (około 1 km), place wypoczynkowe, amfiteatr, staw, dróżki dla pieszych, sztuczny wodospad.

Do odpoczynku i spotkań gości centrum oferuje 6 sal o odmiennym nastroju i klimacie, każda z których zaskoczy swoim indywidualnym wystrojem.

Romantykom warto odwiedzić restaurację ”Vila Glorię”, wielbicielom kameralnych sal – restaurację o XVII-wiecznym wystroju Francuza Karola de Vimo. Niesamowity widok ujrzą goście przez okna i szklane ściany restauracji “Rotunda” upiększone 12 znakami zodiaku. “Belweder” oferuje dania kuchni europejskiej. Inna z sal odzwierciedla wystrojem wiejską chatę litewską i poleca zwiedzającym dania kuchni litewskiej.