Kłajpeda

Spis treści

Kłajpeda (lit.Klaipėda) od dziesięcioleci przyciąga turystów z całego świata. W tym nadmorskim kurorcie jest co zobaczyć, ale najpierw trochę historii.

To litewskie miasto było znane wcześniej jako Memel, gdy należało do Prus i Niemiec. Dzisiejszy herb Kłajpedy jest w pewnym sensie historycznym rebusem do rozwiązania, nawiązuje do przeszłości.

Znakiem rozpoznawczym miasta nad Bałtykiem była pieczęć, którą umieszczano na dokumentach w celu potwierdzenia ich autentyczności. Najstarsze wyobrażenie pieczęci Kłajpedy (dawniej Memel) zachowało się na dokumencie, który przechowuje się w archiwum miasta Lubeki.

Autor: Mantas Volungevicius (2014)

List wystawiony na imię burmistrza Lubeki i rady miejskiej z dnia 5 listopada 1446 roku opisuje zdarzenie statku, który częściowo zniszczył się podczas burzy, a część jego ładunku zatonęła. Po dotarciu do brzegu został sprzedany w Memel za 20 marek. Pieczęć miejska przedstawia trzy bramy symbolizujące obronny charakter miasta. Interpretacje bram bocznych są różne. Mogą przedstawiać wrota nawigacyjne lub wieże zamkowe z otwartymi oknami, symbolizując otwarcie miasta na handel, rzemiosła i sztukę. Obecny herb Kłajpedy powstał własnie na bazie tej pieczęci z XV wieku. Został zatwierdzony w 1992 roku. Z okazji 750-lecia miasta ustawiono rzeźbę zatytułowaną „Herb Kłajpedy”.

Historia ratusza w Kłajpedzie pokazuje jak rozwój społeczności wpływał na potrzebę miejsca zgromadzenia. Mimo, że Memel otrzymał prawa miejskie już w 1254 roku, pierwszy ratusz pojawił się dopiero w XVI wieku. Kolejne ratusze były wielokrotnie niszczone i odbudowywane.

Memel otrzymał prawa miejskie wzorowane na prawie lubeckim, które funkcjonowało na terenach nadbałtyckich. Lubeka była wówczas jednym z najbardziej wpływowych miast hanzeatyckich. Zachował się kodeks prawny miasta Memel sporządzony w roku 1254 w j.łacińskim. Liczy 88 artykułów.

Historyczny budynek Ratusza znajduje się przy ul.Danės 15.

Pierwotnie był to dom konsula duńskiego i kupca Lorka. W latach 1807-1808 był schronieniem i czasową rezydencją monarchy Króla Fryderyka Wilhelma III i królowej Luizy. Para małżeńska, przebywając w nieokupowanej części Prus, starała się wzmocnić państwo po porażkach z Napoleonem.

Wykupiony przez magistrat od 1846 r. pełnił funkcję siedziby samorządu Kłajpedy. Obecnie budynek, będący własnością miasta, stanowi cenny przykład architektury i historii miasta.

Najwięcej atrakcji w mieście znajduje się niedalekžo rzeki, morza i plaż.

Przed ratuszem znajduje się rzeźba „Rybak”, która od ponad 50 lat spogląda na miasto. W nadmorskim mieście rybaków było wielu, dlatego postać ta symbolizuje dawną tradycję i życie związane z morzem. Wcześniej, przed rokiem 1923, kiedy Kłajpeda nie należała do Litwy, tym miejscu stał inny pomnik („Borussia”, symbolizował pruskie dziedzictwo i historię, które odcisnęły swoje piętno na historii i kulturze Niemiec), związany z inną epoką.

Powiązane Kategorie:

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz