Krzywy Zamek (Krzywy Gród)

Dzisiejsze Wzgórze Trzykrzyskie, dawne Krzywe Miasto, Wilno

Spis treści

Historia jednego z najbardziej malowniczych miejsc Wilna – Zamku Krzywego (łac. Castrum Curvum) – kryje w sobie wiele fascynujących opowieści. Po raz pierwszy wspomniano o nim w liście Giedymina do Zakonu Krzyżackiego i Rygi, napisanym 2 października 1323 roku.

Park Górny

Curvum Castrum zlokalizowano na terenie Parku Górnego (lit. Kalnų Parkas) dopiero w połowie XX stulecia. Wcześniej szukano go gdzie indziej (na terenie Sorokiszek, przy ul. Bakszta, Zamkowej, Latako. W latach czterdziestych XX wieku Helena i Władimir Hołubowiczowie zlokalizowali go na terenie Parku Górnego i w okolicach Góry Bekieszowej. Dopiero w 1960 r. uświadomiono, że zajmował znacznie większy obszar, a wszystko za sprawą znacząco zmienionego przez stulecia reliefu: część góry Bekiesza osunęła się, góra Stolowa została obniżona, zmienione koryto Wilenki, a Wilia płynęła bliżej zamku. Nie zachowało się pierwotne ukształtowanie przestrzeni.

Archeolog litewski Adolfas Tautavičius nazwał Krzywy Zamek miastem (grodem), zbadał wierzchnią warstwę pochodzącą z XIV wieku, znalazł  pozostałości spalonego domu, ogrodu, wiele kości, fragmenty naczyń glinianych,  wyroby metalowe oraz pozostałości podłogi kamiennej.

Specyfika tego miejsca łączy się z lokalizacją. Atrakcyjny obszar osadniczy otoczony wodą dwóch rzek Wilii i Wielejki (Wilenki), w trudnodostępnym miejscu, wśród lasów, a strome zbocza i podmokłe obszary wokół stanowiły dodatkowy walor obronny, co docenił w swoim czasie, Giedymin

W XIII – XIV wieku, jeszcze za pogaństwa, równolegle z Zamkiem Górnym i  Zamkiem Dolnym funkcjonował trzeci drewniany Krzywy Zamek. Otoczony umocnieniami obronnymi bronił stolicy przed nieustannymi napadami wroga, był schroniskiem dla wilnian i miejscem sprzyjającym obronie. Był poważniej umocniony niż Góra Zamkowa (lit. Gedimino pilis), a znaczy mógł odgrywać ważniejszą rolę. Dał początek miastu, które w dobie przedchrześcijańskiej rosło wzdłuż Wilenki i Wilii, a trzy zamki tworzyły spójny kompleks obronny.

W ostatnich dziesięcioleciach XX wieku ustalono, że Zamek Krzywy i obok znajdujący się gród rozciągnął się nie tylko Górę Łysą (dopóki istniał zamek nazywała się Krzywa, do XVI w. Łysa, póżniej Trzykrzyska), Stołową (z estradą) i Bekiesza, ale również na pobliskie podejścia od  płn-zach. strony rzeki Wilii.

Swą potęgą dorównywał Zamkowi Dolnemu, zajmował ponad 12 ha, obszar nadający się do zamieszkania stanowił około 5,5 ha. Za pierwszym pierścieniem obronnym znajdowało  się przedzamcze. Krzywy Gród, z zabudową drewnianą, wcześniej gęsto zamieszkany, mógł być nawet większy od dzisiejszego Starego Miasta.

Kolebka Wilna zachowała najstarsze ślady osadnictwa oraz potężnych niegdyś fortyfikacji, których warstwa kulturowa sięga 6-7 metrów pod ziemią. W późniejszym czasie wzgórza nazywano Altarią. Znajdująca się tu kiedyś część miasta przez stulecia została zapomniana.

Wszechstronne badania geologiczne, geofizyczne, historyczno urbanistyczne oraz badania nieinwazyjne wykazały, że w końcu XIII w. był jednym z dwóch jednakowo znaczących, równorzędnych i jednocześnie funkcjonujących zalążków ówczesnego miasta, jednym z przedchrześcijańskich centrów Wilna. 

Topografię obszaru badał litewski architekt  Sigitas Lasavickas.

Curvum Castrum był ważnym punktem strategicznym. W drugiej połowie XIV wieku wielokrotnie najeżdżany i palony. Jego burzliwe dzieje zapisane są w warstwach archeologicznych, w których obficie występują warstwy pożarów. Podczas badań góry Stołowej i Trzykrzyskiej natrafiono na ślady obszaru warstwy zwęglonego drewna po pradawnej osadzie, co wskazuje na to, że tu stał Krzywy Gród, który Krzyżacy spalili w 1390 roku. Po po pewnym czasie  stracił swoje znaczenie, upadł. Osadnictwo po spaleniu grodu w latach 1390 -1394 nie powróciło.

I chociaż wiele pytań nadal czeka na swoje odpowiedzi, każde ponowne badanie odsłania nam kolejne karty prahistorii miasta. Obiekt dawnego dziedzictwa dziś funkcjonuje jako rezerwat archeologiczny.

Amfiteatr w Parku Górnym

to otoczona naturą przestrzeń kulturalna pod otwartym niebem w sercu Wilna. Tu odbywa się wiele imprez, koncertów, świąt. Od 1970 roku wybudowano scenę dla Świąt Pieśni.

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min/0.65€
    60min/0.9€
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz