Kościół Bernardynów

Kościóły św. Anny, Bernardyński

Spis treści

Kościół Bernardyński, wzniesiony na Starym Mieście w latach 1469–1500 dla zakonu franciszkanów obserwantów (znanych także jako bernardyni), stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektury gotyckiej w Wilnie o znaczeniu europejskim. Głównym fundatorem świątyni był król Kazimierz Jagiellończyk.

Historia kościoła św. Franciszka i św. Bernarda w Wilnie

Pierwsza drewniana świątynia wybudowana w tym miejscu spłonęła w 1465 roku. Budowę nowego kamiennego kościoła rozpoczęli w 1469 roku sprowadzeni z Krakowa bernardyni. Na skutek popełnionych błędów konstrukcyjnych większą część kościoła należało przebudować. Pracami nad wzniesieniem kolejnego budynku kościoła w latach 1506-1516 kierował architekt gdański Michał Enkinger (twórca kościoła św. Anny w Wilnie).

kościół bernardyński wilno
Jedna z trzech wież kościoła

Kościół Bernardyński był częścią muru obronnego miasta, miał charakter budowli obronnej. Do dziś możemy podziwiać 19 otworów strzelniczych i cztery wieżyczki w narożach. Zbudowany z cegły budynek odznaczał się ogromnymi rozmiarami. Jest to największa budowla gotycka na Litwie (długość wynosi 42,2 m., szerokość 24 metry). Wnętrze kościoła halowe, trójnawowe. Centralna nawa jest dwukrotnie szersza od naw bocznych.

Mimo wielokrotnych przebudowań świątynia zachowała gotycki charakter. W 1579 roku nawy boczne otrzymały typowe dla późnego gotyku sklepienia gwiaździste, kryształowe i sieciowe. Celem takich sklepień było uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego. Sklepienia gwiaździste przypominają kształtem gwiazdę. W sklepieniu sieciowym żebra diagonalnie przecinają się tworząc sieć, żeberka nie przenoszą ciężaru, a tylko dekorują powierzchnię sklepienia. W sklepieniach kryształowych (autorem których był Michał Enkinger) cegły ustawiało się kantami, dokładnie się tynkowało aby w efekcie powstało załamanie kryształowe.

Kościół wyróżnia się wysoką nawą główną (19 metrów). Arka centralna oddziela nawę centralną od chóru. W kościele znajdowały się jedne z najlepszych organów w Wielkim Księstwie Litewskim.

Gotyk stworzył absolutnie nowatorską architekturę, fantastyczną rzeźbę drewnianą, najważniejszym elementem której są rozbudowane ołtarze. W XVII wieku kościół posiadał 17 ołtarzy (większość z drewna klonowego). W XVIII wieku wyodrębniono ołtarz główny – na którym znalazła się figura Ukrzyżowanego Chrystusa i Święty Krzyż. W 1690 roku powstała ambona.

Ozdobą dużych okien i głównym elementem estetycznym wnętrza świątyni bernardyńskiej w Wilnie są śliczne witraże przedstawiające postacie świętych oraz sceny z Pisma Świętego. Fasadę kościoła zamykają trzy wieże.

W odrębie kościoła znajdują się trzy kaplice: św. Michała (1600 r.), Trzech Króli (św. Flioriana w 1632 r.) oraz kaplica Pana Jezusa w piwnicy.

W XIX wieku rosyjski architekt N. Czagin dobudował neogotycką dzwonnicę. Po stłumieniu powstania styczniowego w 1864 roku zakon bernardyński został skasowany, a świątynia stała się kościołem parafialnym.

W 1949 roku kościół zamknięto, przekształcono w magazyny Instytutu Sztuk Pięknych. Otwarto świątynię ponownie dopiero w 1994 roku.

W 1981 roku na ścianach odsłonięto pozostałości dawnych, niszczejących fresków o tematyce biblijnej, przedstawiających m.in. ukrzyżowanego Jezusa – najważniejszą relikwię bernardynów – oraz motywy florystyczne, takie jak winorośle i kwiaty polne.

Klasztor bernardynów

Od stromy północnej przylegają do kościoła wzniesione w XV – XVI wieku zabudowania klasztoru bernardynów. W klasztorze znajdował się nowicjat, bogata biblioteka, skriptorium, w którym prawdopodobnie znaleziono najstarszy zachowany rękopis napisany w języku litewskim. Od 1605 roku działało tu seminarium franciszkańskie. Zakonnicy sprawowali opiekę nad dwoma klasztorami bernardyńskimi. Zakonnice z żeńskiego klasztoru na Zarzeczu, nie posiadając własnego kościoła, przychodziły na modlitwę do kościoła Bernardynów, przechodząc mostem-galerią łączącym klasztor z świątynią. W tym celu w kościele zbudowano drewniany balkon nad wejściem, przeznaczony dla sióstr zakonnych.

W 1864 roku klasztor zamknięto, gmach został zamieniony na koszary armii carskiej.

Odnowa wnętrza kościoła

Od 2008 roku są prowadzone gruntowne prace przy odnowie wnętrza kościoła finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz samorządu miasta Wilna. W efekcie tych prac konserwatorskich zostały odnalezione unikalne renesansowe malowidła ścienne z 1568 roku. Obecnie próbuje się przywrócić całości najbardziej zbliżoną do pierwotnej dekorację ścian i sklepień.

Podczas rekonstrukcji wnętrza odrestaurowano poddasze. Na poddasze świątyni prowadzi 75 krętych schodów znajdujących się w południowo-wschodniej wieży. Zwiedzający mogą tam podziwiać drewnianą konstrukcję dachu, otwory strzelnicze oraz zachwycający widok na Wieżę Giedymina i malowniczą panoramę stolicy Litwy.

Warto zwiedzić krypty znajdujące się pod świątynią, które służyły jako miejsce pochówku zakonników, księży oraz ofiar wojen i epidemii. Zmarłych chowano w niezwykły sposób – ich nagie ciała owijano w płótno i wypełniano ziemią. W 2003 roku zbadano 6 spośród 20 krypt.

Obrazy kościelne

W ciągu kilkuset lat istnienia kościoła w jego wnętrzu nagromadzono wiele obrazów. Najbardziej znany jest obraz Objawienia Najświętszej Marii Panny (malarstwo deskowe), który upiększał kościół w XVIII wieku. Według jednej z legend obraz natchnął polskiego romantyka Adama Mickiewicza (który mieszkał nieopodal kościoła Bernardyńskiego) napisać “Hymn na Dzień Zwiastowania N.P. Maryi”. Obecnie obraz znajduje się w kaplicy bernardyńskiej kościoła św. Michała.

W lipcu 2013 roku do kościoła powrócił słynący z cudów ołtarzowy obraz św. Dydaka, namalowany w latach 1760–1786. Jego odnowienie zostało sfinansowane przez ród Rodowiczów, z którego wywodzi się Maryla Rodowicz. W kościele Bernardynów w Wilnie jej mama przyjmowała chrzest, a babcia śpiewała w chórze i brała ślub. Obraz umieszczono na odtworzonym ołtarzu św. Dydaka.

Kościół kryje w swoich murach jeszcze niejedną tajemnicę…

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min / 0.65€
    60min / 0.9€
    Zniżki
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Poznaj Wilno – Twoje kompleksowe źródło informacji o stolicy Litwy. Odkryj najpiękniejsze atrakcje, zabytki i ukryte perełki Wilna. Sprawdź praktyczne porady dla turystów, poznaj historię miasta oraz lokalne wydarzenia.
Zainspiruj się i zaplanuj niezapomnianą podróż do serca Litwy!

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz