Wileńska wieża telewizyjna

Spis treści

Największym budynkiem na Litwie jest wzniesiona w 1981 roku wieża telewizyjna. Wybudowana na wzór wieży moskiewskiej i berlińskiej z biegiem czasu stała się jednym z symboli współczesnej stolicy Litwy.

Imponującej wysokości obiekt, zaprojektowany przez architektę W. Obidowa (ros. В. Обыдов), mierzy 326,5 metra. Podstawę budowli stanowi koło o średnicy 38 metrów, średnica dolnej części 15 metrów zwęża się do 8 m w górze.

Na 19 piętrze wieży ( na wysokości 165 m) znajduje się obrotowy taras widokowy oraz restauracja “Paukščių takas”. Dzięki obracającej się podłodze można oglądać panoramę Wilna i okolic wokół. Restauracja dokonuje pełny obrót za 45 minut.

W 2000 roku z okazji święta koronacji Mendoga na niej wywieszono największą flagę Litwy, a w grudniu ozdobiona lampkami stała się najwyższą choinką miasta. Od tego czasu stało się tradycją specjalnie oświecać wieżę podczas Świąt Bożego Narodzenia. W czasie Mistrzostw Świata w Koszykówce w 2006 roku stała się największym świecącym się koszem.

Czas nierozerwalnie związał wieżę telewizyjną z najnowszą historią Litwy. Wieża, pod którą w styczniu 1991 roku zginęli młodzi Litwini, broniąc świeżo ogłoszonej niepodległości, stała się symbolem walki o suwerenność państwa litewskiego.

Na parterze wieży urządzono ekspozycję zdjęć upamiętniających 14 bezbronnych ludzi, którzy zginęli od kul pod gąsienicami czołgów radzieckich w dramatyczną noc z 12 na 13 stycznia 1991 roku.

Dziś 13 stycznia jest narodowym świętem Litwy – Dniem Obrońców Wolności.


Dzielnica: Karolinka (lit. Karoliniškės)
Adres: Sausio 13-osios g. 10, Wilno
Godziny otwarcia: od 11.00 do 21.00
Wstęp do muzeum: 16€ dorośli, 9€ dla uczniów i studentów;
Bilety: tvbokstas.lt/en/tickets/
Kontakt: +370 5 2525 333;
Strona internetowa: tvbokstas.lt/en

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz