Park Serejkiszki

Ogród Bernardyński ©Pofka

Leżący w środku miasta ogród Bernardyński jest jednym z najładniejszych miejsc, gdzie można spędzić woly czas. Najstarszy park Wilna znajduje się nad brzegiem Wilenki u podnórza góry Giedymina, w sąsiedztwie Pałacu Władców i kościoła św. Anny.

Historia ogrodu

W XII – XIV wiekach na terenach dzisiejszego ogrodu znajdowały się święte dębowe gaje, które po przyjęciu chrześcijaństwa na Litwie wycięto.

W 1469 r. Kazimierz Jagiellończyk zaprosił do Wilna bernardynów, którzy zbudowali kościół, klasztor i obok założyli ogród. Rajski zakątek w sercu Wilna dłuższy czas był dostępny tylko wybranym, ponieważ w ciągu 400 lat znajdował się na terenach byłego ogrodu klasztornego. Stąd powstała historyczna nazwa ogród Bernardyński (potocznie Bernardynka). Zakonnicy bernardyńscy mieli tam swój browar, wytwórnię miodów pitnych, sady, warzywniaki, zielniki.

Park niejednokrotnie zmieniał nazwy: park Serejkiszki, park Łucjana Żeligowskiego, w czasach radzieckich nazywał się parkiem Młodzieży.

Nazwę Serejkiszki po raz pierwszy spotykamy w Statucie Litewskim z 1515 roku. Dawniej istniało drewniane przedmieście i ulica Serejkiszki, która prowadziła od zamku do klasztoru bernardynów. W 1794 roku przedmieście Serejkiszki prawdopodobnie zostało spalone przez władze carskie.

W 1794 Komisja Edukacji rozpoczęła tworzyć ogród botaniczny Uniwersytetu Wileńskiego. Założycielem ogrodu był francuski botanik, twórca tzw. wileńskiej szkoły botanicznej profesor Jean Emmanuel Gilibert, który sporządził najstarsze zielniki litewskie. W 1806 roku zbudowano cieplarnie i oranżerie, w 1808 roku ogród zajął tereny za rzeką – na górze Łysej i Bekiszowej. Budynki projektował profesor architektury Uniwersytetu Wileńskiego M. A. Szulc. Ogród tworzyli profesorowie UW Ferdynand Szpicnagel oraz uczeń i następca profesora Giliberta – Stanisław Bonifacy Jundziłł.

Po powstaniu 1831 roku, w którym uczestniczyło wielu studentów, w 1832 roku Uniwersytet Wileński zamknięto, a ogród przekazano Akademii Medyczno – Chirurgicznej. W 1842 ogród zamknięto. Jakiś czas tu się znajdowała letnia rezydencja generał-gubernatora.

Ogród pod zarządem miasta

Powoli ogród zatracił swe piękno, a w 1864 roku przeszedł na własność zarządu miasta. W 1870-1872 latach architekt N. Czagin połączył trzy ogrody (Botaniczny, Bernardyński i Katedralny (Zamkowy)) w jedną całość. W 1880 roku władze miasta postanowiły założyć tu park miejski.

Spacer po Ogrodzie Bernardyńskim – [youtube_button text=”Obejrzyj” url=”http://youtu.be/izUf_3FDyGE” button=”button-medium-orange” autoplay=”1″]

W latach 1886-1888 powstał pierwszy park odpoczynku w stylu modernistycznym. Projekt urządzenia ogrodu opracował w latach 1806-1808 Aleksander Władysław Strauss. W 1907 roku wielki pawilion przekształcono w Teatr Letni, w którym przez jakiś czas działał teatr Szumana.

Ogród Bernardyński po rekonstrukcji

Po wielu latach pracy dobrze znany park był zmodernizowany i odnowiony na podstawie materiałów ikonograficznych z ubiegłych wieków oraz na podstawie pierwotnego projektu architekta Aleksandra Władysława Sztraussa.
Modernizacja została sfinansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (14 mln lt.) i funduszu Zarządu miasta Wilna (2 mln lt.

W czasie wykopalisk archeolodzy znaleźli fundamenty średniowiecznej dzielnicy oraz fragmenty muru obronnego miasta, kolekcję monet, kafli.

Obecny park ma 9 ha powierzchni. W ramach modernizacji parku przeprowadzono remont alejek, urządzeń wodnych, założono kwietniki, nowe rabaty i grządki z ziołami leczniczymi na wzór tych, które rosły u zakonników (ogółem zasadzono około 40 tys. roślin). Park wyposażono w nowe stylowe ławki, przywrócono autentyczną atmosferę XIX wieku. W ramach projektu “Prezent dla Wilna” powstała nowa przestrzeń rekreacyjna w postaci 7 boisk tak niezbędnych do spotkań, rozrywek i relaksu.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie: korty tenisowe, alpinarium, rosarium, trzy place zabaw dla dzieci, place gry w szachy, kawiarnie, 4 fontanny (wśród nich śpiewająca), staw.

Ze słynnego holenderskiego Parku Keukenhof sprowadzono 80 tys. tulipanów, które ułożono w formę Pogoni. Wśród nich Litewski Bursztynowy Tulipan. Tulipany są prezentem ambasady Holandii dla Wilna.

Ogród Bernardyński jest czynny codziennie od godziny 7 do 22.
Na terytorium parku obowiązuje zakaz palenia.