Lista festiwali w Wilnie

wilno festiwale

Spis treści

Kalendarz aktualnych festiwali – Sprawdź

Dzień Muzyki Ulicznej (lit. Gatvė muzikos dienos)
Tradycja obchodzenia święta powszechnego muzykowania sięga 5 maja 2007 roku. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu stał się muzyk i artysta litewski Andrius Mamontovas. Pierwszy festiwal odbył się w Wilnie w 2007 roku. Wzięło w nim udział 600 muzyków. Jest to święto wszystkich tych, którzy mówią językiem najbardziej uniwersalnym – językiem muzyki.

Dzień Muzyki Ulicznej stał się nie tylko świętem wilnian. Przez cały dzień na ulice 52 miast Litwy masowo wychodzą muzycy zawodowi i amatorzy, by zabawić się i zrelaksować oraz zademonstrować siebie i swoje możliwości.
W tym dniu, który przypada na pierwszą sobotę maja, wszędzie rozbrzmiewa muzyka różnych stylów i trwa powszechne muzykowanie, które kończy się współnym pochodem„Drum2gether“.
Zasięg geograficzny Dni Muzyki Ulicznej poszerza się z roku na rok. Święto ma swych zwolenników w Łotwie, Białorusi, Wielkiej Brytanii i USA.

Międzynarodowy festiwal muzyki symfonicznej “Festiwal wileński” (lit. Vilniaus festivalis”) reprezentuje znanych wykonawców muzyki kameralnej i symfonicznej i ma za cel propagowanie i popularyzacja wartości historycznych i modernistycznych. Odbywa się co rok i trwa przez cały czerwiec.

Dni stolicy (lit. Sostinės dienos”) jest największym świętem poświęconym Wilnu. W ramach “Dni stolicy” odbywają się koncerty zespołów muzycznych, przedstawienia teatrów ulicznych, przeglądy filmów. Odbywa się w Parku Zakret (lit. Vingis), na placu Katedralnym, Samorządowym i Ratuszowym oraz alei Giedymina na przełomie sierpnia września.

Międzynarodowy festiwal teatralny “Syreny” (lit. Sirenos) ma na celu prezentować najbardziej znaczące prace teatru litewskiego. Pomysłodawcą i organizatorem jest teatr Oskarasa Korsunovasa (lit. Oskaras Koršunovas).

Festiwal muzyki współczesnej “Nuta” (lit. Gaida) ma na celu promowanie nowej muzyki światowej i litewskiej. Przedstawia wolność tendencji obecnych w muzyce. Jest organizowany od 1991 roku. Na koncerty festiwalowe przyjeżdża wielu wykonawców, kompozytorów i muzykologów z całej Europy.

Najstarszy wileński międzynarodowy festiwal jazzu “Vilnius Mama Jazz” odbywa się od 2002 roku w listopadzie. Jest platformą prezentacji jazzu oraz pokazanie jego piękna i potencjału. Festiwal daje możliwość utalentowanym muzykom litewskim wymiany doświadczeń scenicznych na profesjonalnej scenie jazzowej.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego (lit. “Naujasis Baltijos Šokis”) prezentuje dorobek zespołów tanecznych. Na festiwal zapraszani są profesjonalni tancerze oraz choreografowie. Impreza promuje twórczość młodych tancerzy z całej Europy i ma na celu zapoznanie widza litewskiego z najnowszymi trendami tanecznymi. Nowością festiwalu w 2012 roku była premiera filmu “Lora”. Film ukazał jeden dzień z życia znanej litewskiej tancerki Lorety Juodkaite.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Letni Festiwal Krzysztofa (lit. ”Kristupo vasaros festivalis”) daje możliwość mieszkańcom miasta rozkoszować się występami mało o dobrze znanych wykonawców, głosami świetnych śpiewaków i grą wybitnych muzyków sprowadzanych do Wilna. Festiwal ma służyć wileńskiej społeczności oraz gościom stolicy przeżyć chwile wzruszenia poprzez kontakt z muzyką organową i kameralną na żywo. Impreza odbywa się w kościele wileńskim św. Katarzyny, św. Krzysztofa, w podwórku Wileńskiego Domu Nauczyciela oraz Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wileńskiego.

Festiwal Muzyki Dawnej “Banchetto Musicale” (lit. “Banchetto Musicale”) ma na celu promowanie dorobku muzycznego największych twórców muzyki dawnej: średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Muzycy grają na dawnych, często zapomnianych instrumentach muzycznych. Stałymi uczestnikami imprezy organizowanej od 1989 roku są E. Cičinskaitė – liutnia renesansowa, D.Stabinski – viola de gamba, śpiewczynie E. Bagdonaitė i N. Petročenko, zespół muzyki dawnej “Banchetto Misicale”, kameralny chór “Brevis”.

Wileński Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Wiosna filmowa” (lit. Kino pavasaris”) cieszy się ogromną popularnością u widzów. Celem imprezy jest pokazanie osiągnięć i trendów twórczości filmowej. Projekcje filmowe odbywają się w największych kinach Wilna “Forum Cinemas” oraz ”Skalvija”. Od 2008 roku festiwal jest wspierany przez Program Media Unii Europejskiej.

Wileński Festiwal Jazzu “Vilnius Jazz” słynie z fantastycznych i ambitnych programów, improwizacji jazzowych oraz niesamowitej atmosfery. To festiwal premier oraz prezentacji różnych nurtów i styli w jazzie.
Złoty fundusz festiwalu jazzowego stanowią:
-”The Zawinul Syndicate” USA
-”Sonny Simmons – Oliver Lake Quartet” USA
-”Courtney Pine Group” – Wielka Brytania
-”Billy Cobham Band” USA
-”Otomo Yoshihide” Japonia
– Steve Lacy USA
– Viacziasław Ganelin Izrael
-”Arthur Blythe Quartet” USA

Noc Muzeów w Wilnie (lit. Muziejų naktis)

Europejska Noc Muzeów jest imprezą kulturalną odbywająca się pod patronatem Europejskiej Rady Europy.
Co roku Międzynarodowa Rada Muzeów przy UNESCO organizuje obchody tego święta. Idea Europejskiej Nocy Muzeów służy przedstawieniu nieprezentowanych na co dzień eksponatów, tajemnic muzeów i galerii. Każde z nich odsłania jakieś wnętrza o ograniczonym na co dzień dostępie oraz przechowywane w niedostępnych magazynach muzealia. Pierwszą Europejską Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie “ Lange Nacht der Museen” w 1997 roku. Obecnie w Nocy Muzeów uczestniczy ponad 120 miast Europy (w tym też Wilno). Jest ona jedną z największych masowych imprez tego typu w Europie. Odbywa się w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów (18 maja).
Rok 2012 był Rokiem Muzeów na Litwie.
Noc kultury w Wilnie stała się prawdziwym świętem muzeów i galerii: wystawy, koncerty, pokazy, projekcje filmów, premierowe wycieczki z przewodnikiem, zabawy, koncerty, widowiska teatralne. W trakcie trwania Nocy Muzeów wstęp do wszystkich muzeów jest bezpłatny. Europejska Noc Muzeów przyciąga wilnian do muzeów i zachęca do zainteresowania się dziedzictwem kulturowym Litwy i Europy.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz