Mieszcząca się w samym śródmieściu na Górze Zamkowej Wieża Giedymina jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Litwy oraz jej stolicy. Widziana z wielu punków miasta baszta, wyglądająca na osamotnioną, pamiętającą wiele wiekopomnych wydarzeń, przykuwa uwagę niejednego turysty.

Wieża, jak wiele fortec obronnych tego typu, ma bogatą i ciekawą historię. Jeszcze przed jej budową, w okresie neolitu, powstały tu pierwsze osady ludzkie. Drewniany zamek wzniesiono w XI roku – o czym mówi legenda założenia Wilna. Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych o zamku na górze pochodzi z roku 1323 (traktat pokojowy z Zakonem Krzyżackim).

Wieża Giedymina - widok z tarasu

Widok z tarasu Wieży Giedymina

Murowany zamek z trzema basztami, mieszczący ludwisarnię, zbrojownię i kościołek św. Marcina powstał na początku XV wieku za czasów Witolda Wielkiego. Tak zwany Zamek Górny był fortecą obronną przed Krzyżakami i należał do systemu fortyfikacyjnego miasta.

Podczas najazdu Moskwy w 1655 roku forteca stała się ofiarą oblężenia, po czym już nigdy nie odzyskała swojej świetności – zachowała się jedynie zachodnia (obecnie trzypiętrowa) baszta z czasów księcia Witolda.

Od 1960 roku w wieży działa Muzeum Zamku Górnego – można tu obejrzeć makiety średniowiecznego Wilna, zbroje, zabytkowe sztandary krzyżackie i instalację dotyczącą Szlaku Bałtyckiego – “żywego łańcuchu rąk”, który połączył Litwę, Łotwę i Estonię w ich dążeniu do wolności w 1989 r.

Warto zwiedzić taras widokowy, z którego, jak i z samej Góry Zamkowej, roztacza się wspaniały widok na miasto. Obiekt co roku zwiedza ponad 150 tys. turystów – jest najczęściej zwiedzanym miejscem stolicy.

Wieża Giedymina - widok z okna - II

Widok z okna – Wieża Giedymina

Zbroja rycerska - Wieża Giedymina

Eksponat zbroji rycerskiej w Wieży Giedymina

Wieża Giedymina - makieta zamku

Makieta kompleksu zamkowego

Muzeum Zamku Górnego

Wieża Giedymina – nazwana w cześć założyciela miasta Wilna

Dzielnica: Stare Miasto
Adres: Arsenalo g. 5
Godziny otwarcia: od 10:00-18:00 (pon.-niedz.);
Ceny biletów: 4€, bilety ulgowe (dla uczniów, studentów, emerytów) – 1€
Strona internetowa: lnm.lt