Kościół pw. św. Janów (uniwersytecki)

Wielki Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego i Kościół św Jana. Autor zdjęcia: Mantas Indrašius

Spis treści

Budynek wileńskiego kościoła Janów jest przykładem wieloetapowej budowli sakralnej mającej ślady gotyku, baroku i klasycyzmu, mieszanką różnych stylów architektonicznych. W wielokrotnych przebudowach zatarły się cechy średniowiecznego zabytku gotyckiego.

Jeden z najstarszych kościołów Wilna został założony jako  pierwszy kościół parafialny w najbardziej ruchliwym miejscu Starego Miasta. 


Dzielnica: Stare Miasto
Adres: Šv. Jono g. 12
Wyznanie: rzymskokatolickie
Styl: rokoko, przebudowy klasycystyczne
Lata budowy: 1738-1749
Architekt: Jan Krzysztof Glaubitz
Język liturgii: litewski
Kościół otwarty: 10.00 – 17.00
Msze św. dni powszechne: 17.30 (I-IV)
Msze św. w niedzielę: 11.00, 13.00
Strona internetowa: jonai.lt


Historia świątyni sięga końca XIV wieku. Był wówczas drugim według rangi po katedrze kościołem katolickim. W XVI-XVIII wieku Dom Boży był jedynym kościołem parafialnym w mieście.

W dniach 17-24 lutego 1387 roku odbył się tu powszechny chrzest ludności (w ramach chrztu Litwy). Świątynię budowano w latach 1386-1426, wyświęcono w 1427 r. Był o wiele wyższy od obecnego, znacznie krótszy, trzynawowy, halowy z trzema portalami. W 1430 roku przy kościele powstało Bractwo św. Jana Chrzciciela, które jednoczyło członków magistratu i patrycjat miasta i troskliwie opiekowało się kościołem.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Wilnie - dzwonnica
Dzwonnica przy kościele św. Janów w Wilnie

Przywilejem Witolda Wielkiego świątynię obdarzono ziemią, wsiami i folwarkami. Obok świątyni zaczęła działać  pierwsza szkoła parafialna, od 1513 r. również szkoła początkowa, którą przekształcono w 1570 roku kolegium, którym zarządzali jezuici, którzy przybyli do Wilna na zaproszenie biskupa wileńskiego Protasewicza. W 1569/1570 przy kościele zostało założone kolegium oraz biblioteka (dzisiejszą Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego).

Zakon jezuicki uzyskał pozycję najważniejszego zakonu oddziałując na społeczeństwo przez kaznodziejstwo na wysokim poziomie, pracę oświatową, szkolnictwo. Jezuici tworzą pierwsze szkoły średnie i wyższe.  W 1579 roku rangę  kolegium podwyższono przekształcając w Akademię Wileńską (Alma academia et universitas Vilnensis societatis Jesu).

Od 1579 roku był kościołem uniwersyteckim i jezuickim jednocześnie. W latach 1571-1773 administrują jezuici.  

Podstawą reguły zakonu jezuitów jest bezgraniczne zaufanie do Kościoła i papieża, w myśl hasła: Sentire cum Ecclesia (Zawsze z Kościołem). Zakonnicy przejęli świątynię, nie przejęli jednak parafialnych funkcji kościoła administrując wraz z księżmi diecezjalnymi.

Architektura jezuicka wywarła wielki wpływ na sztukę baroku. Niezwłocznie przystąpili oni do modernizacji i rekonstrukcji Domu Bożego (wydłużyli budowlę, ozdobili, dodali boczne kaplice, wznieśli osobną dzwonnicę). W XVI wieku kościół miał jedyne w Litwie obejściowe prezbiterium  za ołtarzem Wielkim. Jezuici opuszczony kościół przerobili na modłę barokową. Upiększyli obrazami, ołtarzami zaopatrzyli w nowe dzwony, organy, uczą katechizmu. w 1600-1610 latach powstała nowa dzwonnica.

W roku 1573  Piotr Skarga założył kaplicę Bożego Ciała (gdzie czytał swe słynne kazania) oraz pierwsze w Litwie Bractwo Bożego Ciała członkowie którego uczestniczyli w adoracji św. Sakramentu, brali aktywny udział w procesjach eucharystycznych, ze świecami w ręku odwiedzali chorych księży .

Kościół Janów w Wilnie był miejscem dokąd przychodzili modlić się profesorzy i studenci, tu broniło się prace magisterskie oraz prowadziło dysputy naukowe. W kościele uroczyście witano królów Stefana Batorego, Zygmunta III, Władysława IV, Jana Kazimierza. Jezuici byli kaznodziejami i spowiednikami władców.

Wielki Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego i Kościół św Jana. Autor zdjęcia: Mantas Indrašius
Kościół św. Janów w Wilnie ©Mantas Indrašius

Po ogromnym pożarze w 1737 r. kościół akademicki bardzo ucierpiał. Znaczne zmiany w architekturze kościoła nastąpiły w drugiej połowie XVIII wieku. Wówczas jezuici zaprosili młodego mało znanego architektę Glaubitza. Stworzył falista fasadę wsch przypominająca organy.

Jan Krzysztof Glaubitz udekorował wnętrze, stworzył 24 ołtarze z kolorowych stiuków, ubral w przepyszne barokowe szaty. Do dziś pozostało z nich tylko 10, stanowią jednolitą kompozycję ( 1827 roku 13 wyburzono). Jak powiedział Vladas Drema – żaden architekt nie komponował 10 oltarzy w jedną kompozycję.

Spotkamy tu sporo pamiątek (tablica z popiersiem Wł.Syrokomli, portret Juliusza Słowackiego, pamiątkowa płyta poświęcona T.Kościuszce, popiersie Adama Mickiewicza na ścianie nawy południowej, popiersie Stanisława Moniuszki na chórze). Kościół upiększa 12 rzeźb świętych Janów. Niektóre pamiątki i  obrazy przywędrowali z kościoła św. Kazimierza i kościoła św. Franciszkanów.

W latach trzydziestych XIX wieku dokonano remontu, którym kierował Podczaszyński. Usuniąto ołtarze część ołtarzy, zlikwidowano spowiednice, część dobra kościelnego sprzedano.

Kolejne zniszczenie nastąpiło po drugiej wojnie światowej. W czasach radzieckich był tu magazyn papieru, potem studium filmowe.

W 1963 r. kościół św. Janów przekazano Uniwersytetowi Wileńskiemu. Działało tu uniwersytecki Muzeum Nauki.

W 1991 r kościół zwrócono wiernym. Dziś kościół pełni funkcję sakralną i rolę muzealną, jest czynną świątynią akademicką, a także miejscem wręczania dyplomów, miejscem koncertów i festiwali.

Powiązane Kategorie:

Najczęściej zadawane Pytania

Autobusem Warszawa ↔︎ Wilno

LuxExpress | Ecolines | Flixbus


Dworzec Autobusowy (Vilnius Bus Station →) obsługuje połączenia międzynarodowe i krajowe.
Adres: Sodų g. 22, Vilnius.

Dworzec autobusowy jest w odległości 11 min. pieszo od Ostrej Bramy → 


Samochodem

Litwa posiada dobrą infrastrukturę dróg i autostrad. Korzrystanie z dróg jest bezpłatne dla samochodów osobowych oraz motocykli.


Pociągiem

Wilno posiada jeden dworzec kolejowy.
Geležinkelio g. 16, Vilnius
ltglink.lt/en


Dworzec kolejowy jest usytuowany obok Dworca Autobusowego oraz w 10min. pieszo od Ostrej bramy.


Wileński dworzec kolejowy posiada dobre połączenie komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta.

Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcu, w internecie.


Samolotem

Wilno posiada jedyne lotnisko (VNO) oddalone od centrum 6 km. (patrz na mapie)

Informacja lotniska: vilnius-airport.lt/en/

Aby dojechać do centrum miasta, można skorzystać z komunikacji miejskiej: linia 1, 2, 88, linia pospieszna 1G, 2G, linia nocna 88 N.


Czytaj dalej: Jak dojechać do Wilna →

Najdogodniejsze dzielnice

  • Stare miasto (lit. Senamiestis)
  • Popławy (lit. Paupys)
  • Zarzecze (lit. Užupis)
  • Sznipiszki (lit. Šnipiškės)
  • Nowe miasto (lit. Naujamiestis)

Rodzaj zakwaterowania:

  • Wynajem apartamentów
  • Hotele lub Hostele
  • Kwatery prywatne
 Rodzaje transportu publicznego:
  1. Autobus/Trolejbus jednorazowy koszt przejazdu:
    30min/0.65€
    60min/0.9€
  2. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej: JUDU.LT
  3. Elektryczne hulajnogi (Bolt, Scoot911)
  4. Rowery miastoweCYCLOCITY.LT
  5. Pociągiem do Trok (~35min) 
    Vilnius → Trakai (LTGLINK.LT)

W Wilnie działa kilkanaście korporacji taksówkarskich.

Najpopularniejszą taksówką jest Bolt, Uber, eTransport, eTaksi, Taxi.lt, A2B, Yandex Go.


Numer kierunkowy na Litwie: (+370 …….)*.


Ceny podane w internecie nie są dokładne, dlatego warto zapytać o dokładną cenę za 1 km podróży.


Najlepiej jest zamówić taksówkę online (dzięki aplikacji mobilnej), gdyż wsiadając bezpośrednio do taksówki zapłacimy drożej.


Niektóre samochody korporacji taksówkarskich są zaopatrzone w najnowszy sprzęt, mają internet Wi-Fi oraz możliwość płacenia kartą.


Na życzenie klienta kierowca wystawia paragon (lub fakturę) zawierającą przebytą odległość w km, cenę za km, sumę do zapłaty oraz kod kierowcy pojazdu.

  1. Ostra brama oraz Ulica Ostrobramska (lit. Aušros vartų g.)
  2. Katedra Wileńska (klasycyzm), Plac katedalny oraz pomnik Mendoga (lit. Mindaugas)
  3. Kościół św. Anny (gotyk)
  4. Kościół św. Piotra i Pawła (barok)
  5. Ulica zamkowa (lit. Pilies g.)
  6. Aleja Giedymina (lit. Giedymino pr.)
  7. Punkt widokowy – Wieża Giedymina
  8. Ogród Bernardyński
  9. Troki (okolice Wilna; 30km)
    Więcej →

Czas: GMT+2 (+1h w porównaniu do czasu polskiego)

Liczba mieszkańców: 562 tys. (2021)

Obszar miasta: 402 km²

Waluta: Euro (EUR)

Prąd stały: 220V

Język: W Wilnie łatwo można porozumieć w języku: litewskim (państwowy), angielskim, rosyjskim (szczególnie z osobami w wieku starszym), polskim.

Telefoniczne numery kierunkowe: +370 (Litwa)

Liczba mieszkańców: 562 000 (Okręg wileński: 847,754)

Podział miasta: 20 dzielnic + 1 prowincja miejska

Kod pocztowy: LT-01001 (Główny urząd pocztowy – Post.lt)

Współrzędne geograficzne: 54°41″ N. 25°17″ E. (wikimedia.org)

Wysokość: 112–148 m n.p.m.

Oficjalna witryna miasta: Vilnius.lt

Życie ujściu dwóch Wilii i Wilenki toczyło się znacznie wcześniej niż pojawiła się pierwsza formalna wzmianka o Wilnie w 1323 r. w źródłach pisanych. Legenda o żelaznym wilku opowiada, że miasto założył książę Giedymin.


Istniały równolegle dwa centra osadnicze na grodziskach: Miasto Dolne z Zamkiem Górny oraz Miasto Krzywe. Tu zlokalizowano centrum państwa litewskiego. Chrystianizacja WKS po 1387 r. i lokacja Wilna na prawie magdeburskim za czasów Jagiełły, zmieniły wieloletni kierunek rozrastała się stolicy, która odtąd zmierza w stronę Starego Miasta.


Miasto miało odrębne dzielnice, co podzieliło go na cześć pogańską, katolicką i prawosławną (civitas Ruthenica). Mieszkali tu poganie, prawosławni i katolicy. W końcu XIV w. zbudowano katedrę wileńską oraz pierwsza farę miejską (kościół pw. św. Janów), ratusz miejski. Wzrosła rola gospodarcza stolicy WKL, która w 1432 r. uzyskała prawo składu w 1432 roku.


Następni Jagiellonowie rozbudowywali miasto, pałace, renesansową rezydencję Pałac Władców na Zamku Dolnym.


Na początku XVI wieku Wilno zostało otoczone murem obronnym,powstała mennica, szpitale, w 1536 zbudowano pierwszy most (Zielony). W XVI w. miasto przeżywało rozwój kulturalny i naukowy. W XVI w. jezuici zakładają pierwszą wyższą uczelnię – Akademię Wileńską (dzisiejszy Uniwersytet Wileński), powstają pierwsze drukarnie, w XVII w. pierwszy barokowy kościół św Kazimierza.


XVII wiek był okresem kryzysowym, miasto ucierpiało od pożarów, epidemii  oraz wojny z wojskami moskiewskimi w latach 1655-1661. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, co obniżyło status byłej stolicy WKS. Po powstaniu listopadowym 1831 roku rozpoczęła się rusyfikacja. Zostało założone Muzeum Starożytności, przebudowano Pałac Biskupi (Pałac Prezydencki), linia kolejowa łącząca warszawę z Petrsburgiem, zbudowano gazownię, w 1904 roku wzniesiono pierwszą elektrownię, dzielnicę Zwierzyniec.


W 1918 roku Litwa odzyskało niepodleglość. W okresie międzywojennym Wilno, jako stolica województwa, należało do II Rzeczypospolitej, była silnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po drugiej wojnie światowej było stolicą jedej z republik ZSRR.

Od 1990 roku jest stolicą niepodległego państwa litewskiego. W 2004 roku wileńska starówka została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Niegdyś dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś nieduże miasteczko 28 km od Wilna, 8 września 2022 obchodzi swoje umowne  urodziny.

Z inicjatywy D. Baronasa (pracownika Instytutu Historii Litwy) oraz A. Bumblauskasa (wykładowcy Uniwersytetu Wileńskiego) ustalono symboliczną datę urodzin Trok. Data 8 września w symboliczny sposób spina klamrą kilka powiązanych ze sobą wydarzeń historycznych. 

Po pierwsze Troki, tuż przed ustanowieniem stolicy w Wilnie w 1323 roku, na krótko stały się stolicą WKS.

Po drugie na 8 września 1430 roku zaplanowana została koronacja Witolda na króla (powiązanie z osobą władcy, który zbudował zamek na wyspie, w którym często rezydował, zbudował kościół parafialny, nadał Trokom prawa samorządowe oraz osiedlił Karaimów i Tatarów). 

Po trzecie 8 września, w święto maryjne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczynały się sławne odpusty, przyciągające pielgrzymów z całej Litwy przed obraz Madonny Trockiej, który jest też powiązany z osobą Witolda (władca i jego państwo gotowe do obrony Chrystusa i jego wiary).

Nowe symboliczne logo Trok ma kształt przecinka (widok zamku trockiego widziany z lotu ptaka). Łącząc przeszłość z teraźniejszością przekazuje przyszłym pokoleniom wielką gościnność, kulturę i historię.  

Sezon jubileuszowych obchodów potrwa od 5 maja do 8 września 2022 roku.

Troki zyskały status historycznej stolicy Litwy. Popularna legenda zapisana na stronach Kroniki Bychowcewa opowiada:

„Pewnego razu wielki książę Giedymin opuścił swoją stolicę Kernów, aby polować pięć mil za Wilią i znalazł w lesie piękną górę otoczoną gajami dębowymi i równinami; bardzo mu się podobało, osiadł tam, założył miasto i nadał mu nazwę Troki – miejsce, w którym znajdowały się Stare Troki – i przeniósł swoją stolicę z Kiernowa do Trok”.

Wycieczka

5%

zniżki

Przewodnik po
Wilnie

Aleksandra Jankowicz