Dzień Odzyskania Niepodległości Litwy – 16 lutego (Lietuvos Valstybės atkūrimo diena) jest jednym z najważniejszych państwowych świąt na Litwie.
Tradycja święta sięga 16 lutego 1918 roku. Wtedy dwudziestu członków Litewskiej Rady Państwowej (tzw. Taryby) na czele z Jonasem Basanavičiusem, w Wilnie, przy ul.Wielkiej 30 (lit. Didžioji g.), obecnie Zamkowej 26 (lit.Pilies g.), podpisało i wydało akt (Akt Niepodległości Litwy) ogłaszając niepodległość państwa litewskiego ze stolicą w Wilnie. Historyczny dokument, podpisany w Domu Sygnatariuszy (w kamienicy kupca Kazimierza Sztralla), stał się symbolem litewskiej niepodległości.
16 luty jest dniem wolnym od pracy. Święto jest obchodzone w całym kraju, jednak najważniejsze uroczystości odbywają się w Wilnie. Na placu Dowkonta przed Pałacem Prezydenckim (siedzibą głowy państwa) odbywa się tradycyjna ceremonia wciągnięcia na maszt flag państwowych krajów bałtyckich.
W tym dniu jest odprawiana uroczysta Msza święta w Katedrze Wileńskiej, a na cmentarzu Na Rossie są składane wieńce na grobach sygnatariuszy Aktu z 1918 roku.
Wieczorem na alei Giedymina tradycyjnie zapala się 16 ognisk.