Muzeum Zamku Górnego

Wieża Giedymina – nazwana w cześć założyciela Wilna

Wieża Giedymina 1906 r.

Telegraf optyczny na wieży Giedymina

Wieża Giedymina jest świadkiem najwcześniejszego okresu historii grodu, jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wilna, pozostałością Zamku Górnego i jedyną zachowaną jego wieżą. Tu niegdyś przodkowie Litwinów położyli kamień węgielny pod przyszłe miasto.

Wieża mieści się na Górze Zamkowej (lub Górze Giedymina). W drugiej połowie XIII w., gdy u podnóża góry powstawało drewniane miasto, w tym miejscu stanął drewniany zamek. Nie jest znana dokładna data zbudowania nowego zamku murowanego. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z listów Giedymina (1323 r.). Zamek był wielokrotnie atakowany przez Krzyżaków, nigdy natomiast nie został zniszczony.
Była to forteca obronna.

Tu nigdy nie mieściła się rezydencja królów i książąt (do tego celu służył Zamek Dolny). W fortecy znajdowała się ludwisarnia, zbrojownia, więzienie, biblioteka.
W 1860 r. na ocalałym zrębie wieży postawiono drewnianą budę na telegraf optyczny (który był częścią linii telegrafu optycznego St. Petersburg – Warszawa).

Wieża Giedymina - rysunek Smuglewicza

Zamki wileńskie od północnej strony

Od 1960 r. czynne jest tu Muzeum Zamku Górnego. Ekspozycja muzeum obejmuje zabytkowe sztandary krzyżackie, schemat bitwy pod Grunwaldem, popiersie Witolda, a także zapoznaje z makietami zamków wileńskich. Tu się znajduje panoramiczny plan miasta z 1576 roku oraz fotokopie grafik Franciszka Smuglewicza.

Dzisiaj na baszcie znajduje się taras widokowy, skąd możemy podziwiać malowniczą panoramę stolicy. Od 1990 roku na szczycie wieży powiewa flaga państwowa Litwy.

Wieża Giedymina jest najczęściej zwiedzanym obiektem turystycznym w Wilnie. Co roku zwiedza go ok. 150 tys. turystów.

Na wieżę Giedymina można trafić dwoma sposobami – na piechotę, idąc od Placu Katedralnego w stronę parku, oraz podnośnikiem, od strony Muzeum Narodowego Litwy. Podnośnik jest czynny w godz. 10:00 do 19:00 w okresie letnim (maj-wrzesień) i od 10:00 do 17:00 w okresie zimowym (październik-kwiecień). Ceny biletów – 3 Lt oraz 2 Lt.

Wieża Giedymina - schody

Schody w Wieży Giedymina

Wieża Giedymina - widok z tarasu

Widok z tarasu Wieży Giedymina

Wieża Giedymina - widok z okna - I

Widok z okna – Wieża Giedymina

Wieża Giedymina - makieta zamku

Makieta kompleksu zamkowego