Historia Starego Arsenału

Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że pierwszy arsenał w Wilnie istniał już za panowania księcia WKL Witolda i Kazimierza, w XV w. Później zanikł.

W 1507 r. na życzenie króla Zygmunta Starego rozpoczęto budowę nowego budynku, który powiększono za czasów Zygmunta II Augusta. Początkowo był on rezydencją żony Zygmunta Augusta – Elżbiety Habsburżanki, a po jej śmierci został największym składem broni i amunicji Litwy, dokąd dostarczano broń z odlewni broni znajdującej się nieopodal przy ul. Tilto.

Góra, Wieża Giedymina

Litewskie Muzeum Narodowe – Stary Arsenał (budyneki północny i zachodni). ©vilnius-tourism.lt

Gmach był wielokrotnie przebudowany. Składający się z kilku budynków arsenał ucierpiał w połowie XVII w. podczas inwazji ruskiej. W 1790 r. doczekał się inwestycji Kazimierza Nestora Sapiehi. Dopiero w XVIII w. zaczęto nazywać go Starym Arsenałem.

W latach drugiej wojny światowej budynek został prawie doszczętnie zniszczony.
Stary Arsenał stanowią 3 budynki: wschodni, zachodni i północny.
Obecny wygląd wschodni budynek uzyskał w 1986 r. w wyniku przebudowy według projektu architekta Evaldasa Purlisa.
W 1987 r. dopasowano go do celów muzealnych Muzeum Sztuk Użytkowych.
Budynki północny i zachodni w 1997 r. przekazano na potrzeby Litewskiego Muzeum Narodowego.

Litewskie Muzeum Narodowe (budynek północny)

Składająca się z koło 800 cennych przedmiotów wystawa stała poświęcona jest prahistorii Litwy od czasów pierwszych mieszkańców do momentu powstania państwa w XIII w.

Ekspozycja pierwszej sali “Litwa przed Chrystusem” opowiada o różnorodnych znaleziskach archeologicznych z epoki kamienia i epoki metalu, ukazuje pierwsze unikalne narzędzia pracy i przedmioty użytku codziennego mieszkańców Litwy (pierwsze naczynia gliniane, wyroby ze skóry, kamienia, ceramiki, szkła).

Ekspozycja drugiej sali “Litwa przed utworzeniem się państwa litewskiego (do XIII w.) obejmuje materiały z grodzisk i cmentarzysk (ozdoby, broń, naczynia, i in.) oraz ukazuje historię etniczną ziem litewskich, pokazując miejsca oraz sposoby pochówków, wzory grobów mężczyzn i kobiet, różne stroje.

Czas pracy muzeum: sezon letni (maj-wrzesień) od 10:00-17:00 (wt.-niedz.); sezon zimowy (październik-kwiecień) od 10:00 do 17:00 (śr.-niedz.).
Ceny biletów: 5 Lt, dla uczniów, studentów, emerytów – 2 Lt.

Muzeum Sztuki Stosowanej (budynek wschodni)

Są tu wystawiane czasowe ekspozycje związane ze sztuką użytkową.

Do 31 października 2013 działają wystawy z unikatowej kolekcji historyka światowej mody Aleksandra Wasiljewa “Moda z epoki secesji” (1890-1914) oraz “Dwa stulecia mody”.
Wystawa przedstawia ponad 100 sukienek europejskich Domów Mody tamtych czasów (Worth, Doucet, Paquin, Cheruit, Rouff, Poiret, Babani, Fortuny).

Budynek wschodni

Budynek wschodni

Najciekawszą ekspozycją muzeum jest unikatowy zbiór dziesięciu gobelinów ze skarbca Katedry Wileńskiej. Dziewięć z nich pochodzi z XVII wieku, dziesiąty – z pierwszej połowy XVIII wieku. Przedstawione są też przedmioty liturgiczne, ikony, eksponaty sztuki sakralnej z metalu, projekty Zamku Dolnego.

Czas pracy muzeum: od wtorku do soboty w godzinach 11:00- 18:00 , w niedziele od 11:00 – 16:00.
Ceny biletów: 6 Lt, dla uczniów, studentów i emerytów – 3 Lt


Stary Arsenal Wilno

Muzeum Narodowe – Stary Arsenal – Widok z Wieży Giedymina

Stary Arsenał

Rysunek Franciszka Smuglewicza

Muzeum sztuki stosowanej

Budynek wschodni od strony rzeki Willi (lit. Neris)